Zdaniem niespełna połowy badanych (47 proc.) opieka medyczna stoi na przeciętnym poziomie, wynika z badania Health Barometer przeprowadzonego przez Europ Assistance i francuski Instytut Cercle Sante Societe.
Na skali od 1 do 10 Polacy ocenili opiekę medyczną na 2,9 pkt. Niewiele lepiej, na 3,4 pkt, swoją sytuację oceniają Włosi, najlepiej natomiast mieszkańcy Austrii (6,2 pkt) i Wielkiej Brytanii (5,6 pkt).
Mimo różnic w satysfakcji z opieki medycznej, Europejczycy mają wspólne obawy co do zagrożeń dla sektora. Jednymi z najpoważniejszych są niewystarczające środki publiczne przeznaczane na ten cel, jak również budząca zastrzeżenia jej jakość. 83 proc. Brytyjczyków i 80 proc. Hiszpanów obawia się, że w szpitalu może dojść do zakażenia, z kolei dla 88 proc. Polaków i 76 proc. Hiszpanów największy niepokój związany z opieką medyczną dotyczy długiego czasu czekania na wizytę lub badania. Najmniej z kolei martwi nas niewystarczająca liczba lekarzy pierwszego kontaktu (odpowiedź tą wybrała niewiele ponad połowa badanych). Jesteśmy też jedynym z dziesięciu badanych narodów, który pytany o jakość systemu opieki zdrowotnej w ogóle nie wybrał odpowiedzi „doskonała", która z kolei pojawiła się u 7 proc. respondentów z Wielkiej Brytanii i 8 proc. z USA.
We wszystkich badanych krajach stosunkowo źle oceniana jest pomoc osobom starszym. Najwyższy odsetek osób nieusatysfakcjonowanych w tej materii ponownie przypada na Polskę (85 proc.), tylko 12 proc. badanych jest zadowolonych z poziomu pomocy zapewnianym przez państwo osobom starszym mieszkającym we własnym domu.
Co ciekawe, Polacy są wśród osób najbardziej otwartych na stosowanie w opiece medycznej nowych technologii. – Poza normami moralnymi i obyczajowymi Polacy są bardzo otwarci na nowe rozwiązania, w tym nowoczesne technologie – zauważa Janusz Czapiński. Aż 62 proc. badanych chciałoby, by lekarze analizowali wyniki pacjentów przez Internet, wyższy odsetek takich odpowiedzi (82 proc.) odnotowano jedynie w Szwecji. Jesteśmy także w czołówce, gdy pytanie dotyczy przeprowadzania konsultacji medycznych online – chętnych na taką formę współpracy jest 35 proc. badanych, co znamiennie, w tej grupie 40 proc. to osoby w wieku 40 – 59 lat. Ponad połowa badanych (55 proc.) sprawdza informacje dotyczące zdrowia w sieci. Dla porównania, decyduje się na to 45 proc. Czechów i Francuzów oraz 43 proc. Niemców (najmniej z objętych badaniem). Polacy plasują się również w czołówce społeczeństw otwartych na prowadzenie regularnych badań, np. ciśnienia tętniczego, za pomocą telefonu komórkowego – zdecydowałoby się na to 68 proc. badanych. Co nie mniej istotne 43 proc. Polaków uznało, że wprowadzenie do opieki medycznej nowych technologii poprawi kontakty między lekarzem i pacjentem, to najwięcej ze wszystkich ankietowanych.