Indeks cen Światowej Organizacji Żywności (FAO) wyniósł we wrześniu 225 punktów, czyli 2 punkty mniej niż w sierpniu. Jest już 13 pkt. poniżej szczytu z lutego 2011 r.
FAO uwzględnia w indeksie notowania głównych surowców rolnych (cukru, zbóż, roślin oleistych) oraz mleka i mięsa. W ubiegłym miesiącu wszystkie ceny spadały, a najbardziej potaniały zboże i cukier. Odpowiada za to zwiększenie produkcji po żniwach i odbudowanie światowych zapasów. Według oceny FAO zbiory zbóż na świecie wyniosą 2,31 mld ton, czyli o 3 proc. więcej niż w 2010 roku. Ich zużycie wzrośnie natomiast w nadchodzącym sezonie o 1,3 proc. W czerwcu 2012 roku zapasy mają być o 7 mln ton wyższe niż w tym roku.
Obawy o nawrót recesji spowodowały szybkie zmniejszanie się popytu na surowce rolne i żywność. Spadła zwłaszcza produkcja etanolu, do której wykorzystywano kukurydzę i cukier wskazuje Światowa Organizacja Żywności.
Spadek cen surowców i zaczyna być widoczny także w Polsce. Według GUS w sierpniu żywność potaniała o1,6 proc. Przewiduje się, że w okresie wrzesień grudzień2011 roku miesięczne tempo wzrostu cen żywności będzie nieco wolniejsze niż w miesiącach wcześniejszych oraz w analogicznym okresie przed rokiem ocenia Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
W jej ocenie w grudniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych mogą być o ok. 2 - 2,5 proc. wyższe niż w sierpniu tego roku i o 4 - 5 proc. wyższe niż w grudniu 2010 r. Według wrześniowych prognoz instytutu do końca roku najbardziej potanieją cukier i jaja, nieznacznie podrożeją pieczywo i nabiał, mięso i oleje mogą kosztować o ok. 10 proc. więcej.