Organizacja płatnicza Visa oficjalnie poparła program NBP dotyczący redukcji opłat kartowych. W batalii o obniżenie opłat od transakcji nierozstrzygnięty został więc jeszcze tylko ostatni, ale decydujący etap.
W Polsce opłaty są dwukrotnie wyższe niż w UE i wynoszą średnio 1,5 – 1,6 proc. wartości transakcji. Opłaty interchange uiszcza agent rozliczeniowy na rzecz banku, wydawcy karty. Część jest przekazywana organizacji płatniczej.
Dla punktów handlowo-usługowych przyjmujących płatności bezgotówkowe stanowi ona główny koszt obsługi kart. Program opracowany pod auspicjami NBP (popierają go banki, agenci rozliczeniowi i organizacje handlowe) zakłada stopniową obniżkę stawek interchange do średniej w UE najpóźniej do stycznia 2017 r. Obecnie w UE wynoszą one 0,7 proc. dla kart debetowych i 0,84 proc. dla kart kredytowych. Uzgodniono też, że obniżce interchange nie będzie towarzyszył wzrost innych stawek związanych z obsługą kart. Maksymalne opłaty akceptantów, których składnikiem jest interchange, mają spaść do 1,8 proc. od stycznia 2013 i potem stopniowo do 1,4 proc. w 2017 roku.
Nadal jednak nie ma stanowiska drugiej organizacji płatniczej na rynku, czyli MasterCard. Wyznaczony termin upływa 30 maja. – Czekamy na decyzję ze strony MasterCard, który może zagrozić wcieleniu w życie zmian korzystnych dla wszystkich uczestników rynku – mówi Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, jaką powołały największe firmy handlowe i paliwowe w kraju.
Z informacji „Rz" wynika, że 23 maja ma się odbyć spotkanie przedstawicieli MasterCard i NBP. – Do Warszawy przyjadą przedstawiciele kierownictwa amerykańskiej spółki – mówi osoba z rynku finansowego. MasterCard nie uczestniczył w pracach zespołu zajmującego się programem obniżania stawek. Jednak w przypadku, gdyby nie zgodził się na obniżki w drodze porozumienia, w grę wchodzi ich regulacyjne obcięcie. Brane są pod uwagę też alternatywne scenariusze. Z raportu końcowego NBP, do którego dotarła „Rz", wynika, że jeśli porozumienie nie wejdzie w życie, „niezbędne byłoby wprowadzenie odpowiedniej regulacji w zakresie opłaty interchange, zainicjowane lub poparte przez NBP". Regulacja ustawowa może uwzględniać wprowadzenie maksymalnych stawek interchange.