Cloud computing (przetwarzanie w chmurze) przestał już być nowością na polskim rynku. Zdaniem analityków firmy badawczej IDC, stał się realną alternatywą dla użytkowników stojących przed koniecznością wyboru najdogodniejszego modelu zakupu rozwiązań IT.
Mimo że ich zdaniem popularnej chmurze w naszym kraju wciąż jest daleko od dojrzałości obserwowanej na lepiej rozwiniętych rynkach, to ostatnie 18 miesięcy pokazało, że dojrzewa ona znacznie szybciej niż zakładano do niedawna.
Dynamiczny rozwój
Specjaliści IDC szacują, że w 2011 r. wartość całego rynku cloud computing w Polsce stanowiła już blisko 10 proc. wartości całego rynku outsourcingu IT, który szacowano na ponad 550 mln dolarów. Zdaniem ekspertów w kolejnych latach ten segment rynku IT będzie bardzie dynamicznie rósł.
Według najnowszego raportu IDC „Poland Cloud Services Market 2012-2016 Forecast and 2011 Competitive Analysis" w kilku kolejnych latach rynek Cloud computingu będzie się powiększał średniorocznie o 36 proc. To aż dziewięć razy szybciej niż cały rynek usług IT, dla którego IDC prognozuje 4-proc. tempo rozwoju. – Spodziewamy się, że w 2016 r. wartość polskiego rynku przetwarzania w chmurze może sięgnąć ćwierć miliarda dolarów – mówi Ewa Zborowska, analityk IDC Polska. Zwraca uwagę, że prognozy nie uwzględniają zmian rynkowych, które mogą nastąpić w kolejnych latach. – Wciąż pojawiają się nowe pomysły na wykorzystanie chmury – oświadcza.
Rosnący popyt na rozwiązania cloudowe powoduje, że rynkiem tym interesują się kolejne, lokalne spółki IT. Pojawiają się też zupełnie nowi graczy skupieni wyłącznie na ofercie w chmurze. Wśród podmiotów szczególnie aktywnych na polu oferowania usług cloudowych są operatorzy telekomunikacyjni, którzy sprzedają je samodzielnie lub we współpracy z dostawcami rozwiązań IT.