Pożądane marki z przeszłości

Biznesmeni liczą na nostalgię i coraz chętniej przywracają do życia tak krajowe, jak i zagraniczne brandy.

Publikacja: 06.07.2013 01:01

Pożądane marki z przeszłości

Foto: Fotorzepa, Marek Obremski Marek Obremski Marek Obremski

Brzmiące z obca nazwy produktów zazwyczaj są dla Polaków zachętą do zakupów. Dlatego krajowe firmy, podobnie jak zachodnie, szukają do przejęcia znanych marek, czasem takich, które zniknęły z rynku, ale klienci ciągle o nich pamiętają. I wcale nie ograniczają się do naszego podwórka. Transakcje dotyczą także brandów zagranicznych.

- Marketing to sprzedawanie emocji. A kupienie marki z długą historią pomaga uwiarygodnić opowiadane historie, które właśnie mają wzbudzać zainteresowanie produktem – mówi Jacek Sadowski, prezes agencji marketingowej Demo Effective Launching.

Ostatnim przykładem jest zakup przez jubilerski Apart szwajcarskiej marki zegarków Albert Riele, powstałej w 1881 r. I nie ma tu znaczenia, że od dawna była ona w zawieszeniu.

– Właśnie na takiej marce nam zależało, a analizowaliśmy przez kilka lat jeszcze inne – mówi Helena Palej, rzeczniczka Apartu. Jak podkreśla, dzięki odnowieniu marki spółka będzie miała znacznie większy wpływ na jej wizerunek i ceny niż gdyby kupiła działającą na rynku firmę. Takich transakcji jest więcej. W 2000 r. W.Kruk przejął włoską markę odzieżową Deni Cler, którą rozwija do dziś. Polskim udziałowcom szwajcarskiego producenta odzieży Big Star udało się wykupić wspólników i teraz marka jest w polskich rękach.

Często ogromny potencjał tkwi w marce, która zniknęła z rynku. Dlatego firmy chętnie decydują się na przywracanie do życia nazw, które dobrze się kojarzą. Jedną z największych tego typu operacji była reaktywacja przez FoodCare marki napojów Frugo, która zniknęła z rynku w 2004 r.

Dziś analitycy jej powrót oceniają jako jeden z najbardziej udanych tego typu projektów w Polsce. Potwierdzeniem są liczby: od lipca 2011 r. do czerwca 2013 r. sprzedano ponad 227 mln butelek Frugo. A do końca roku będzie to niemal 300 mln.

– Wyniki przekroczyły najśmielsze oczekiwania. Zwrot zainwestowanej kwoty osiągnęliśmy już po dwóch tygodniach od wprowadzenia napoju na rynek – mówi Wiesław Włodarski, prezes FoodCare. Firma za prawa do marki, projekty itp. zapłaciła 1 mln euro.

Na sukces liczy też spółka Monster Media Group, która kupiła prawa do nazwy Pewex, kultowej dziś sieci handlowej z czasów PRL.

– Jest zainteresowanie pozyskaniem licencji na znak towarowy. Limitowane serie produktów opatrzonych marką Pewex dla wielu firm są bardzo atrakcyjne – mówi Sebastian Leśniak, prezes spółki Pewex.

Jeszcze w wakacje ma ruszyć sklep internetowy pod tą marką. A w planach jest też m.in. sieć sklepów

Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa