Tytan pochodzący z Chin mógł być również stosowany w produkcji części nowych rakiet Standard Missile-3 IIA, opracowanych wspólnie przez Raytheona i Japonię — poinformował wyższy urzędnik sektora obrony. Takie przypadki wywołały zaniepokojenie, że amerykańscy zleceniodawcy nie mają zbyt ostrej kontroli.
Amerykańska ustawa zabrania producentom broni i sprzętu wojskowego korzystania z chińskich surowców i pochodzących z kilku innych krajów, bo zależność od zagranicznych dostawców mogłaby narazić siły zbrojne na trudności, gdyby doszło do konfliktu w przyszłości.
Pentagon zbadał przypadki z lat 2012-13 i dopuścił je, bo uznał, że materiały nie spełniające norm nie stanowiły żadnego zagrożenia — wyjaśniła rzeczniczka resortu obrony, Maureen Schumann.
Szef ds. zakupów w Pentagonie, Frank Kendall ogłosił 5 decyzji dopuszczających po zmianie ustawy w 2009 r., która rozszerzyła ograniczenia na specjalistyczne metale i dodała wysoko wydajne magnesy. Zmiana wpłynęła na system radarowy produkowany przez Northropa Grummana dla myśliwców F-35, który składa się z kilka takich magnesów.
Pentagon zezwolił w styczniu Lockheedowi stosować chińskie magnesy, aby program produkcji F-35 za 392 mld dolarów przebiegał planowo, mimo że część przedstawicieli administracji wyrażała zaniepokojenie działalnością szpiegowską Chin i zwiększaniem potencjału wojskowego przez ten kraj.