Jesteście w finale wyścigu do budowy w Polsce tarczy przeciwrakietowej. Jeżeli wygracie – na co polscy podatnicy wydadzą co najmniej 16 mld zł?
Pod względem nakładów finansowych i oczekiwanych możliwości, „Wisła" jest i przez kolejne lata będzie najważniejszym programem obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej w Europie. Z tego względu Polska zasługuje na najlepszy system, który zapewni jej właściwy poziom bezpieczeństwa. Mając to na uwadze, na początku lipca polskie władze wybrały system obrony powietrznej SAMP/T jako jedno z dwóch możliwych rozwiązań w ramach programu. Oferując SAMP/T, MBDA i Thales gwarantują polskiej armii efektywne narzędzie do obrony suwerenności oraz udział w budowie wspólnego bezpieczeństwa w Europie. SAMP/T jest już dobrze znane w NATO, służy w siłach zbrojnych Francji i Włoch. Rakiety będące na wyposażeniu systemu są już użytkowane przez dziesięć armii na całym świecie. Interoperacyjność SAMP/T z NATO została potwierdzona wiele razy podczas wspólnych ćwiczeń. Wybór naszej oferty zagwarantuje Polsce największe zaangażowanie w produkcję, obsługę i modernizację systemu przez przynajmniej następne 25 lat. Nasz cel to maksymalny udział Polski w programie. Europejskie rozwiązanie oznacza istotny zwrot w postaci inwestycji, szczególnie w polskim przemyśle. Dzięki SAMP/T Polska nie tylko będzie mogła skutecznie chronić obywateli i zabezpieczyć wschodnią granicę NATO, ale odniesie też znaczne korzyści ekonomiczne, przemysłowe i intelektualne, jakie towarzyszą europejskiej opcji. Mam wątpliwości, czy będzie to możliwe w przypadku wyboru propozycji amerykańskiej. Mocno wierzę, że nasza oferta da polskim podatnikom największe korzyści z tego wydatku.
Jakie są dotychczasowe doświadczenia, jeżeli chodzi o funkcjonowanie systemu? Kto z niego korzysta?
Gwarantujemy wam największe zaangażowanie w produkcję, obsługę i modernizację systemu
Francuskie siły powietrzne odebrały już 12 zestawów SAMP/T, a włoska armia – sześć. System został już sprawdzony tysiące razy podczas niezwykle zaawansowanych symulacji. Od 2005 r. rakiety Aster brały udział w przeszło 70 strzelaniach, w tym trzech przeciw taktycznym rakietom balistycznym.