Rada Ministrów wydała w środę oczekiwane przez inwestorów rozporządzenie dotyczące pomocy publicznej w strefach ekonomicznych. Otwiera to furtkę do wydawania inwestorom nowych zezwoleń. Były one zablokowane od połowy roku, kiedy weszły w życie nowe unijne zasady określające dopuszczalny maksymalny poziom wsparcia strefowych inwestycji.

Rząd dokonał także zmian w przyjętym w grudniu 2013 r. dokumencie „Propozycja działań zwiększających atrakcyjność specjalnych stref ekonomicznych dla inwestorów". Zmieniono ustalenia dotyczące obniżenia - począwszy od 1 stycznia 2017 r. - maksymalnej intensywności pomocy udzielanej w strefach. Oznacza to, że dla zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE - wydanych po 31 grudnia 2016 roku - maksymalna dopuszczalna pomoc publiczna będzie niższa. Ma to zachęcić i przyspieszyć decyzje przedsiębiorców o realizacji nowych inwestycji.

Natomiast już teraz maksymalny poziom 50 proc. pozostał tylko w województwach wschodnich. Ale na Śląsku dopuszczalny poziom wsparcia stopniał z 40 do 25 proc., podobnie w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Na Opolszczyźnie i w Małopolsce zmniejszył się z 50 do 35 proc., na Mazowszu z 30 do 15 proc. W samej Warszawie za trzy lata próg pomocy regionalnej zostanie obniżony do 10 proc.