Taką wizję rozwoju i sposoby jej realizacji wytycza Program Strategiczny Kapitał Intelektualny i Rynek Pracy przyjęty przez samorząd województwa małopolskiego w 2015 r. Bazuje na doświadczeniach z poprzednich strategii, ale uwzględnia też nowe wyzwania, np. zorientowanie na gospodarkę opartą na wiedzy czy potrzebę elastycznego reagowania na zmiany w gospodarce i na rynku pracy.
– Kapitał intelektualny i gospodarka wiedzy to nasze największe atuty i konsekwentnie je rozwijamy – podsumowuje działania programu Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.
Edukacja od przedszkola
Program Strategiczny Kapitał Intelektualny i Rynek Pracy traktuje małopolską gospodarkę i sferę kapitału intelektualnego jako systemy ściśle połączone – wysokiej jakości zasoby ludzkie determinują rozwój nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy, która stanowi podstawowy warunek rozwoju regionu.
Główne cele programu to stworzenie konkurencyjnego kapitału intelektualnego i wysokiego poziomu aktywności zawodowej mieszkańców. W ramach programu Małopolska realizuje pięć zadań priorytetowych: kształtowanie postaw najmłodszych Małopolan, poprawa jakości kształcenia zawodowego, podejmowane świadomych wyborów edukacyjno-zawodowych, zwiększenie efektywności zawodowej Małopolan oraz podjęcie i utrzymanie aktywności zawodowej.
Zdaniem samorządowców z Małopolski działania dotyczące poprawy jakości kapitału intelektualnego regionu muszą rozpoczynać się już na etapie wczesnej edukacji przedszkolnej. Jedną z form wsparcia oferowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki było tworzenie nowych miejsc opieki przedszkolnej. Do końca 2014 r. w Małopolsce wsparcie uzyskały 453 ośrodki wychowania przedszkolnego, a liczba dzieci od trzech do pięciu lat, które uczestniczyły w różnych formach edukacji przedszkolnej na obszarach wiejskich, sięgnęła 7,2 tys. W niektórych gminach wsparcie w ramach PO KL było kilkakrotnie wyższe niż własne środki przeznaczone na edukację przedszkolną.