Małgorzata Stuch

Mieszkańcy miast coraz częściej uciekają na przedmieścia

Centra dużych miast pustoszeją. Ich mieszkańcy najczęściej przenoszą się na podmiejskie obrzeża albo do tzw. obwarzanków – miejscowości otaczających miasta.

Po przerwie spowodowanej aktami wandalizmu do Krakowa wróciły rowery

Kraków doczekał się powrotu rowerów Park-e-Bike. Od 25 maja chętni mogą je znowu wypożyczać, jednak w systemie korzystania z jednośladów sporo się zmieniło.

Miasta robią porządki z hulajnogami

Źle zaparkowane albo wręcz porzucone np. w rzekach, stawach czy na zieleńcach hulajnogi elektryczne to nadal częsty widok w wielu miastach.

Mieszkańcy miast chcą więcej zieleni. Domagają się jej coraz głośniej

Parki, zieleńce, ogrody społeczne, tereny rekreacji – to inwestycje, których coraz głośniej domagają się mieszkańcy miast.

Mieszkańcy TBS-ów protestują i domagają się zmian. „To państwa w państwie”

Towarzystwa Budownictwa Społeczneego (TBS) w obecnym kształcie nie spełniły pokładanych w nich nadziei. I to nie tylko ze względu na rosnące w szybkim tempie czynsze „tebeesowskich” mieszkań.

Problem z zaparkowaniem auta w mieście? Pomogą algorytmy

Czy inteligentne parkingi pomogą rozwiązać problem z brakiem miejsc do parkowania? Samorządowcy z Zakopanego i Krakowa mają nadzieję, że tak.

Kraków wraca do korzeni. Uczy miejskich ogrodników

Stolica Małopolski ma zamiar wrócić do swoich korzeni czyli do …rolnictwa i ogrodnictwa. Urzędnicy tłumaczą, że rolnictwo na terenie dzisiejszego Krakowa ma długą tradycję, bo sporo krakowskich osiedli m.in. Nowa Huta powstało w miejscu dawnych wsi. Miasto ma zamiar wykorzystać te stare tradycje do rozwijania nowoczesnych miejskich upraw i ogrodów.

Kraków zaskarżył zmiany w uchwale antysmogowej. „Sprzeczne z przepisami UE”

Gmina Miejska Kraków złożyła w tym tygodniu skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na zmianę tzw. uchwały antysmogowej dla Małopolski.

Myszołowce pracują na kolei. Mają jedno zadanie

Kolejom Małopolskim przybyli nowi współpracownicy – myszołowce towarzyskie z grupy jastrzębi oraz ich opiekunowie.

Kilkaset dzików straszy mieszkańców. Zajmie się nimi specjalny zespół

Już za tydzień rozpocznie swoją działalność w Krakowie specjalny zespół zadaniowy do spraw… dzików.