Małgorzata Stuch

W Krakowie brakuje 300 mln zł na komunikację. Decyzje o oszczędnościach w lutym?

W stolicy Małopolski szykują się poważne zmiany dla pasażerów. Czeka ich podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej albo ograniczenia jej funkcjonowania. Podwyżki rozważają także władze innych dużych miast.

Miasta sprzedają mieszkania komunalne. Czasem z ogromnymi bonifikatami

Od stycznia najemcy mieszkań komunalnych w Krakowie mają możliwość ich wykupienia. O „uwolnienie” lokali komunalnych wnioskowali radni.

Będzie więcej „elektryków". Samorządy stawiają na wynajem długoterminowy

Lokalne władze powinny inwestować w dopłaty do rowerów elektrycznych lub w systemy miejskich wypożyczalni oparte przynajmniej częściowo na jednośladach elektrycznych.

Kraków chce budować tanie mieszkania na wynajem. Inne miasta też budują

Kraków razem z kilkoma małopolskimi gminami i Krajowym Zasobem Nieruchomości rozważa powołanie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). Podobne spółki działają już w innych dużych miastach.

Pierwsza tego typu nekropolia w Polsce. Powstaną kolejne lasy pamięci?

Nie ma tu sztucznych kwiatów, wieńców, betonowych ścieżek czy zniczów. Tylko krzewy, drzewa i dwie kamienne tablice. Strefa pochówków otoczona jest ogrodzeniem i nie można do niej wchodzić. Tak wygląda Las Pamięci na cmentarzu junikowskim w Poznaniu. To pierwsza tego typu nekropolia w naszym kraju.

Samorządy szukają oszczędności. Coraz częściej wymieniają uliczne oświetlenie

Stolica jest na półmetku prac, w Krakowie wymienione zostało ok. jednej trzeciej starych opraw. Inne miasta dopiero planują większą wymianę ulicznych lamp.

W Krakowie i Wrocławiu jeżdżą autobusy z pomocą dla bezdomnych

Do końca marca 2023 r. po krakowskich ulicach ponownie będzie kursował streetbus. To już trzeci sezon kursów specjalnego autobusu, w którym osoby w kryzysie bezdomności mogą otrzymać doraźną pomoc. Kursy rozpoczęły się w grudniu.

Kraków wydzierżawi rowery. Długoterminowa wypożyczalnia ma ruszyć wiosną

Stolica Małopolski doczeka się wreszcie miejskiego roweru. Do miasta dotarła pierwsza partia 250 jednośladów.

Krakowskie kwiaciarki zmienią stoiska?

Zmienia się kolejny symbol Krakowa – tym razem chodzi o stoiska kwiaciarek na Rynku Głównym. Do tej pory najmniejszy targowy miejski plac zajmowały stoiska w formie wózków i stołów na kwiaty, chronionych charakterystycznymi parasolami. Jednak zapisy uchwały krajobrazowej i obowiązujące już wcześniej przepisy parku kulturowego Stare Miasto spowodowały, że miasto szuka nowych form dla stoisk.

W Krakowie nie będzie kłódek zakochanych?

To już postanowione – popularna pieszo-rowerowa kładka ojca Bernatka, łącząca krakowski Kazimierz z Podgórzem, zostanie wyremontowana.