Prawnik Pro Bono - XV edycja - zgłoszenia do 28 lutego 2018

Do 28 lutego można zgłaszać kandydatów do tytułu Prawnika Pro Bono

Aktualizacja: 19.02.2018 09:40 Publikacja: 19.02.2018 07:11

Prawnik Pro Bono - XV edycja - zgłoszenia do 28 lutego 2018

Foto: Adobe Stock

To już XV edycja konkursu Prawnik Pro Bono organizowanego przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz „Rzeczpospolitą".

Szukamy osób, które wykazały się wrażliwością społeczną i zaangażowaniem w pomoc prawną pro bono na rzecz osób fizycznych.

Mogą to być także osoby, które wniosły wkład w rozwój działalności dobroczynnej, np. pomagają organizacjom pozarządowym przygotować statut, zawiązać się etc.

Laureatem może zostać też biorący udział w programach o charakterze edukacyjnym, szkoleniowym.

Tytuł Prawnik Pro Bono może jednak otrzyma tylko osoba fizyczna mająca co najmniej wyższe wykształcenie prawnicze (magister prawa) i mieszkająca w Polsce.

Kandydatów mogą zgłaszać osoby fizyczne i prawne, w tym samorządy zawodów prawniczych, organizacje pozarządowe, instytucje państwowe i samorządowe. Można zgłosić dowolną liczbę osób. Zgłoszenie przesyła się pocztą (decyduje data stempla pocztowego) na adres: Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, ul. Szpitalna 5, lok. 5, 00-031 Warszawa z dopiskiem: konkurs Prawnik Pro Bono, albo drogą e-mailową na adres biuro@centrumprobono.pl.

Konkurs jest dwuetapowy. Najpierw kapituła konkursu wyłoni trzy osoby. Jedna z nich otrzyma tytuł Prawnika Pro Bono, a pozostałe dwie wyróżnienie. W skład kapituły wchodzi m.in. prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, rzecznik praw obywatelskich, minister sprawiedliwości, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, członek zarządu FUPP i laureaci poprzednich edycji konkursu. Regulamin konkursu wraz z formularzem zgłoszeniowym jest dostępny na stronie www.fupp.org.pl (zakładka Pro Bono – konkurs) oraz www.centrumprobono.pl w dziale Aktualności.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 23 kwietnia razem z rankingiem kancelarii prawnych. W 2017 r. laur zwycięzcy przypadł Sylwii Gregorczyk-Abram, adwokatce z Warszawy, współpracującej z organizacjami pozarządowymi, w tym Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Z jej ramienia prowadziła wiele precedensowych spraw, m.in. matki przymusowo zamkniętej w szpitalu psychiatrycznym. Jest współorganizatorką lekcji o konstytucji dla młodzieży gimnazjalnej. ©?

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr