Reklama
Rozwiń

Bezpłatnych porad udzieli też magister prawa

Pod wpływem resortu finansów Ministerstwo Sprawiedliwości kapituluje i godzi się na dopuszczenie absolwentów prawa do udzielania bezpłatnych porad.

Aktualizacja: 08.04.2015 20:13 Publikacja: 08.04.2015 20:10

Bezpłatnych porad udzieli też magister prawa

Foto: www.sxc.hu

Przez spór między ministerstwami finansów i sprawiedliwości rząd nie przyjął na ostatnim posiedzeniu projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Chodzi w nim o pieniądze i to, kto ma porad udzielać.

Protestują adwokaci...

Ministerstwo Finansów chce, by udzielali ich nie tylko adwokaci i radcy prawni, ale także absolwenci prawa.

Przeciwko dopuszczeniu absolwentów prawa do udzielania porad ostro walczyli adwokaci. – Uwzględnienie propozycji MF jest nieporozumieniem – uważa adwokat Rafał Dębowski. – Dobrą jakość porady gwarantuje profesjonalista, jakim jest adwokat czy radca. Co więcej, pomoc ma polegać także na przygotowaniu pierwszego pisma procesowego do sądu. Jak ma to zrobić osoba, która nigdy w sadzie nie była? Ponadto MF nie ma bladego pojęcia o kształtowaniu się kosztów usług prawniczych. Jako sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej wystąpiłem z prośbą o podanie, na jakiej podstawie MF sądzi, że porada absolwenta będzie tańsza. Otrzymałem odpowiedź, że dzięki dopuszczeniu ich wzrośnie konkurencja i ceny spadną. To nieporozumienie – ocenia.

Pomysł wykorzystania absolwentów wcześniej zgłosiły organizacje pozarządowe. Im jednak udało się wywalczyć jedynie prowadzenie części punktów porad. Samych porad w nich mieli udzielać adwokaci i radcy prawni.

Na wtorkowym posiedzeniu rządu resort finansów zyskał jednak poparcie części ministerstw. W efekcie projekt wrócił do poprawki do MS. I wszystko wskazuje, że wygra MF.

– Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje obecnie nad możliwością dopuszczenia absolwentów prawa do udzielania porad prawnych w punktach, które powstaną w nowym roku – potwierdza Jerzy Kozdroń, wiceminister sprawiedliwości.

MF postuluje też, by kwotę bazową – na jej podstawie ustalona zostanie wysokość dotacji, jaką otrzymają powiaty na prowadzenie punktów porad – określić w rozporządzeniu, a nie w ustawie, jak chce to zrobić resort sprawiedliwości.

...i samorządy

To rozwiązanie budzi poważne obawy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Żąda ona zapewnienia finansowania w danym roku systemu nieodpłatnej pomocy na poziomie nie niższym niż w roku poprzednim. – Musimy mieć gwarancje, że jeżeli przystąpimy do realizacji nałożonego na nas zadania, to nie zabraknie nam środków – tłumaczy Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. – Już nie raz obciążano nas obowiązkami bez zapewnienia odpowiedniego finansowania. A rozporządzenie łatwiej jest zmienić niż ustawę.

Punkty udzielające bezpłatnych porad prawnych mają działać od stycznia 2016 r.

etap legislacyjny: przed Radą Ministrów

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono