W czwartek doszło do zawarcia porozumienia między prezydenckim Biurem Interwencyjnej Pomocy Prawnej a Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Organizacja ta zrzesza studenckie poradnie prawne działające na wydziałach prawa państwowych i prywatnych uczelni. Dzięki temu porozumieniu biuro mają wesprzeć poradnie. Studenci będą też mogli w nim odbywać praktyki.
Biuro zostało powołane do życia w połowie maja przez ówczesnego kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudę. Zatrudnia na etacie dziesięć osób, ale na zasadzie wolontariatu mogą z nim współpracować, oprócz studentów, adwokaci i radcy prawni.
Biuro przyjmuje skargi na działanie instytucji publicznych, samorządowych, dużych korporacji. Do tej pory trafiło do niego już 6 tys. skarg, w tym 3,5 tys. w formie listowej; 1,5 tys. drogą e-mailową, a kolejnych tysiąc zostało zgłoszonych w ramach tzw. dudapomocy, która podczas kampanii działała w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej.
Dotychczas prezydenckie biuro podjęło interwencje w około 2 tys. spraw. Przyjęło około 250 osób, około 900 jest zapisanych na wizytę. Kancelaria Prezydenta RP planuje też uruchomić przedstawicielstwa biura w kraju, szczególnie w największych ośrodkach.
Przypomnijmy, że od stycznia rusza rządowy system poradnictwa prawnego. Specjalne punkty będą działać w każdym powiecie.