Reklama
Rozwiń

Darmowe porady adwokatów

W sobotę w całej Polsce adwokaci będą udzielać nieodpłatnych porad prawnych

Aktualizacja: 08.05.2009 08:04 Publikacja: 08.05.2009 01:23

To największa akcja pro bono w historii polskiej palestry. Do udziału w niej zgłosiło się 628 adwokatów i aplikantów ze 134 miast wszystkich województw.

– Ta akcja to odpowiedź osobom potrzebującym, zgodnie z nazwą naszego zawodu. Advocare znaczy wzywać na pomoc – mówiła Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, podczas konferencji prasowej. Dariusz Wojnar z NRA dodał, że chodzi także o przekonanie, iż korzystanie z pomocy adwokata nie jest trudne, o przełamanie bariery przed kontaktem z nim.

W sobotę 9 maja od godziny 9 do 15 bezpłatne porady i informacje prawne będzie można otrzymać w kancelariach adwokackich, niektórych siedzibach okręgowych rad w miastach wojewódzkich, powiatowych, a także w mniejszych miejscowościach. Adresy wszystkich punktów udzielania porad znajdują się na stronie internetowej: [link=http://www.nra.pl]www.nra.pl[/link].

Adwokaci wybrali sobotę, by uniknąć zaabsorbowania w sprawy bieżące oraz z myślą o tym, że dzień wolny od pracy jest dogodniejszy także dla zainteresowanych pomocą. Osoby chcące uzyskać poradę powinny zabrać ze sobą dokumentację swojej sprawy. Można będzie otrzymać pomoc właściwie w każdej dziedzinie prawa – obiecują adwokaci.

Akcja ma na celu też upowszechnienie wiedzy o prawie ubogich, czyli uprawnieniu do bezpłatnego pełnomocnika w sądzie i zwolnienia z opłat sądowych.

Z dotychczasowej praktyki bezpłatnego poradnictwa wynika, że najwięcej spraw dotyczy rozwodów, alimentów, opieki nad dziećmi, ubezpieczeń społecznych, lokalowych oraz problemów związanych z przemocą.

Jak poinformowano dziennikarzy, adwokaci uzyskali od ministra finansów interpretację przepisów podatkowych, według której nieodpłatna pomoc prawna nie powinna być opodatkowana VAT. Dotyczy ona konkretnej sytuacji, ale adwokatura liczy, że takie stanowisko fiskusa się upowszechni. – Mamy nadzieję, że żaden z kolegów biorących udział w akcji nie będzie miał z tego powodu kłopotów – oznajmiła Monika Strus-Wołos z NRA.

Dwa tygodnie temu podobną akcję pod nazwą „Niebieski parasol” przeprowadził samorząd radcowski. Trwała cały tydzień w 33 miastach. Wzięło w niej udział ok. 600 radców prawnych i aplikantów. Na ich dyżury zgłosiło się ok. 3 tys. osób.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono