Banki na razie tylko dyskutują

Główne frankowe banki na razie nie decydują o starcie powszechnych porozumień z frankowiczami. Wyjątek stanowi PKO BP.

Publikacja: 22.03.2021 20:00

Banki na razie tylko dyskutują

Foto: Bloomberg

– Nie podjęliśmy żadnych decyzji, uważamy, że to sprawa tak poważna i ma tak istotny wpływ na finanse banku, że zanim podejmiemy decyzję, będziemy chcieli uzyskać rekomendację rady nadzorczej i walnego zgromadzenia – powiedział Michał Gajewski, prezes Santandera, w poniedziałek podczas zwyczajnego walnego zgromadzenia.

Deklaruje, że prace nad programem ugód z frankowiczami trwają i bank przekazał kwestionariusz wybranej grupie klientów. – Wykonujemy również pierwsze testy, ale dane, które mamy dotychczas, jeszcze nie pozwalają, żeby jakąkolwiek decyzję zarekomendować – zastrzega Gajewski. Ocenia, że ryzyko prawne związane z frankowymi hipotekami bank uznaje za jedno z najbardziej istotnych, a sytuacja jest „bardzo dynamiczna". Wcześniej zarząd zastrzegał, że przedstawi rekomendację w sprawie ugód po przeprowadzeniu i analizie ankiet.

Wprawdzie w poniedziałek w porządku obrad walnego zgromadzenia był punkt dotyczący ugód z frankowiczami, ale nie głosowano w tej sprawie. Zgodnie z planem przedstawiono jedynie informacje na temat pomysłu przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, który zakłada, że hipoteki frankowe powinny być przewalutowane po kursie z dnia zaciągnięcia i przeliczone tak, jakby od początku były złotowymi.

W środę odbędą się zwyczajne walne zgromadzenia mBanku, Millennium i BNP Paribas. Każdy z nich umieścił w porządku obrad punkt dotyczący ugód, ale także w ich przypadku głosowania najpewniej nie będzie. Banki oczekują na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawach frankowych, której publikację przełożono na 13 kwietnia z 25 marca. Podczas tych walnych zgromadzeń zostaną zaakceptowane sprawozdania finansowe za 2020 r., co oznacza, że ewentualne koszty ugód mBank, Millennium i BNP Paribas poniosą w tym roku (dotyczy to też Santandera).

BOŚ zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie na 30 marca i wtedy zdecyduje o ugodach, które obciążą wynik za 2020 r. Podobnie postąpił PKO BP, który w poniedziałek także zwołał nadzwyczajne obrady i proponuje akcjonariuszom podjęcie uchwały o rozpoczęciu programu porozumień z frankowiczami. Na ten cel ma odłożyć 6,7 mld zł, które obciążą wyniki 2020 r. Program musi zaakceptować jeszcze rada nadzorcza. Z kolei Pekao i ING Bank Śląski, mające mało franków, już wcześniej zapowiedzieli start porozumień (prawdopodobnie nie będą potrzebować zgody akcjonariuszy).

Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne