Już piąty kwartał z kolei banki łagodzą kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych. Potwierdza to przeprowadzana przez NBP ankieta w komitetach kredytowych 26 banków, których łączny udział należności w portfelu sektora wynosi 84 proc.
Walka o klienta
Ci, którzy starali się o pożyczkę przed wakacjami, mogli liczyć na większą wyrozumiałość, jeśli chodzi o potrzebne dokumenty, wyliczanie zdolności kredytowej oraz dostępną kwotę kredytu. Ostatnio przychylniej traktowani są też klienci, którzy starają się o pożyczkę gotówkową, a mają już zaciągnięty kredyt mieszkaniowy. Można też pożyczyć więcej bez zgody współmałżonka. Pojedyncze banki obniżyły też marże pobierane od tego rodzaju kredytów. W ankiecie NBP bankowcy zapowiadają, że i w tym kwartale o kredyt gotówkowy będzie łatwiej.
Jedna trzecia banków przyznaje, że poluzowała kredytową śrubę ze względu na presję konkurencji. Jednak chociaż instytucje mocno zabiegają o to, żeby pożyczać nam pieniądze na bieżące i większe wydatki, to popyt na kredyty nie rośnie tak bardzo, jak się spodziewano.
W II kw. zwiększone zainteresowanie klientów kredytem gotówkowym odczuła mniej niż jedna trzecia banków, a ?10 proc. sygnalizowało mniejszy popyt niż na początku roku. Kiedy NBP przeprowadzał poprzednio ankietę na przełomie marca i kwietnia, wzrostu popytu na kredyt konsumpcyjny spodziewało się aż 64 proc. instytucji. – Rzeczywiście ze strony banków były spore oczekiwania na to, że ożywienie gospodarcze będzie oparte na konsumpcji wspieranej przez niskie stopy procentowe. Jednak m.in. wydarzenia na Ukrainie schłodziły nieco skłonność do zakupów wśród gospodarstw domowych. Widać to też w strukturze depozytów. Rośnie rola depozytów terminowych, co pokazuje, że zamiast pożyczać pieniądze i je wydawać, wolimy jednak je odłożyć – mówi Adam Antoniak, ekonomista Pekao.
Niewykluczone też, że zmieniają się zwyczaje i Polacy pożyczają teraz ostrożniej niż przed kryzysem. Z badania TNS Polska na zlecenie firmy windykacyjnej Kruk wynika, że ponad 80 proc. Polaków uważa, że zadłużanie się jest ryzykowne i należy to robić tylko w ostateczności.