Specjalizujący się w finansowaniu mikro- i małych firm Idea Bank zamierza zadbać o ochronę interesów swoich najważniejszych klientów. W tym celu wprowadza usługę „Idea Wolności. Świadomy wybór". Jak zaznaczają władze spółki zależnej Getin Holdingu, przedsiębiorcy, w porównaniu z klientem indywidualnym, niemal nie mają żadnych praw przy rezygnacji z usługi bankowej. Ten ostatni może bez podania przyczyny odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od podpisania umowy. Co więcej, nie ponosi wówczas żadnych kosztów. – Wielu konsumentów ma na swoim koncie decyzję o zakupie jakiegoś produktu pod wpływem chwili albo skutecznej reklamy – podkreśla prezes Idea Banku Jarosław Augustyniak. – Polskie prawo jest jednak tak skonstruowane, że chroni konsumentów, dając im szeroki wachlarz możliwości odstąpienia od pochopnie zawartej umowy. Jeśli jednak przedsiębiorca podejmie zbyt pochopnie decyzje, w zasadzie nie ma już odwrotu – zaznacza.
Tymczasem, jak się okazuje, pochopne decyzje przedsiębiorców nie są wcale rzadkością. Działają oni bowiem w niepewnych warunkach, muszą mierzyć się z wahaniami stanu gotówki i działać pod presją czasu. – To powoduje, że dziś zaciągnięty kredyt za dwa dni może okazać się niepotrzebny – tłumaczy prezes Idea Banku. Jak wynika z przeprowadzonego przez spółkę badania, niemal co czwarty ankietowany chciał wycofać się z zakupionego produktu finansowego, ale uznał, że nie ma to sensu, bo jego szanse na wygraną z bankiem są zbyt małe. Przeszło co szósty natomiast podjął rękawicę, ale ostatecznie mu się nie udało. Aż trzy czwarte przedsiębiorców rozważało rezygnację z usługi przed terminem jej zakończenia. Co trzeci stracił na tym finansowo.
Aby wyjść naprzeciw temu zjawisku, spółka zaproponuje swoim klientom trzymiesięczne bezkosztowe odstąpienie od umowy. Oznacza to, że właściciel firmy nie zapłaci prowizji ani za wcześniejszą spłatę, ani za udzielenie kredytu. Nie musi też płacić ubezpieczenia, a jego oprocentowanie pozostanie zerowe. Na razie nowe warunki odstąpienia pojawią się przy trzech kategoriach produktów: kredytach firmowych, obrotowych (do 50 tys. zł) i limitach kredytowych (do 10 tys. zł).