Burza po wpisie polityka PiS. Ujawnił tajne dane finansowe PKO BP?

Nie milkną echa wpisu młodego działacza PiS i jednocześnie pracownika PKO BP Oskara Szafarowicza, dotyczącego wyników finansowych tego największego banku w Polsce. W mediach społecznościowych padają podejrzenia o ujawnienie poufnych informacji.

Publikacja: 31.01.2024 13:45

Nie milkną echa wpisu byłego pracownika PKO BP Oskara Szafarowicza, dotyczącego wyników finansowych

Nie milkną echa wpisu byłego pracownika PKO BP Oskara Szafarowicza, dotyczącego wyników finansowych tego banku

Foto: Facebook/Oskar Szafarowicz

Na środowej sesji notowania PKO BP rosną o ok. 0,96 proc. do 50,4 zł za jedną akcję (według stanu na godz. 12.20) i 3,4 proc. w porównaniu z poniedziałkowym zamknięciem. Wycena banku zbliża się do rekordu z ostatnich 15 lat, czyli 51,5 zł na akcję, który padł 27 grudnia 2023 r.

Kontrowersyjny wpis Szafarowicza

Choć inne banki notowane na GPW też zwykle rosną, w mediach społecznościowych pojawiły się podejrzenia, że takie zwyżki PKO BP mogą mieć coś wspólnego z wpisem na platformie X Oskara Szafarowicza z wtorku, a który został uznany za mocno kontrowersyjny. Czytamy w nim, że „PKO BP osiągnął prawdopodobnie w minionym roku historyczny sukces finansowy (około 7 mld zł zysku i rekordowe dywidendy dla akcjonariuszy), dlatego już za kilka dni nowa władza wyrzuci dyrektorów-fachowców z wieloletnim doświadczeniem. Radni PO, PSL i Lewicy już w blokach startowych”.

Czytaj więcej

Oskar Szafarowicz odchodzi z PKO BP. "Porozumienie o zakończeniu współpracy"

„Fragment dotyczący wyniku banku za 2023 r. budzi kontrowersje dotyczące ujawnienia wrażliwych danych państwowej spółki, moim zdaniem taki wpis przed publikacją raportu rocznego nie powinien się pojawić – oceniał Piotr Kuczyński, ekonomista, analityk domu inwestycyjnego Xelion w rozmowie z Money.pl.

Raport o wynikach za PKO BP za 2023 r. zostanie przedstawiony 7 marca.

Rekord rzeczywiście padł

Oskar Szafarowicz odpierał te zarzuty. Napisał, że informacje o 7-miliardowym zysku PKO BP zostały podane „na podstawie wielu artykułów, które znajdują się w sieci, wypowiedzi ekspertów i relacji inwestorskich publikowanych w prasie ekonomicznej”.

Rzeczywiście, według prognoz analityków, PKO BP mógł wypracować za 2023 r. rekordowo wysoki zysk. Z szacunków, jakie przedstawialiśmy na naszych łamach wynika, że może to być ok. 6,6 mld zł.

Pikanterii sprawie dodaje jednak fakt, że Oskar Szafarowicz to dotychczasowy pracownik PKO BP (do końca stycznia 2024 r.). Trzeba też podkreślić, że to młody działacz PiS (ma 24 lata, jest studentem UW), który został – według doniesień medialnych — zatrudniony w państwowym PKO BP za „zasługi” dla partii.

Czytaj więcej

Szafarowicz opublikował zdjęcie wypełnionej karty referendalnej. Złamał ciszę?

Pracownik na cenzurowanym

Echa wpisów Szafarowicza cały czas nie milkną. „Oskar #Szafarowicz został analitykiem giełdowym? ;-) Myślę, że spekulować o prawdopodobnym wyniku finansowym @PKOBP może każdy, to nie przestępstwo. Gorzej jeśli robi to pracownik lub były pracownik banku” – napisał dziś na platformie X Leszek Kraskowski, dziennikarz Reporterzy Online.

„Ostatni dzień w pracy Oscar Szafarowicza, a tu taka głupota. Ujawnił zysk banku PKO BP za 2023 r., przed publikacją giełdową 7 marca. Art. 266 KK, par. 2- Ujawnianie informacji w związku z wykonywaną funkcją, do 3 lat” – pisze z kolei użytkownik Andrzej WOJCIK. Pojawiają się też opinie typu „trzęsie rodzimą bankowością i rozdaje karty na giełdzie”. 

„W środy między 17.00 a 18.00 proszę do mnie nie dzwonić. Ustalam wtedy kurs gigantów cyfrowych na Wall Street” – odpowiada na to ironicznie Szafarowicz.

Czytaj więcej

Rząd Tuska czyści spółki skarbu państwa z ludzi PiS. Kulminacją zmiana szefa Orlenu

Będzie analiza KNF?

Według portalu Money.pl, do sprawy może włączyć się Komisja Nadzoru Finansowego. Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy KNF, na pytanie Money, odpowiada: Każda sytuacja, w której pojawiają się wątpliwości dotyczące możliwości ujawnienia informacji poufnych, jest poddawana przez Urząd KNF wnikliwej analizie pod kątem naruszenia Rozporządzenia MAR w zakresie złamania zakazu ujawniania informacji poufnych. Po przeprowadzeniu stosownych ustaleń, w uzasadnionych przypadkach UKNF jest zobowiązany do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 180 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Prezes BFG dumny ze sprzedaży VeloBanku. „Europa się od nas uczy”