Ból głowy banków: miliardowe koszty spraw frankowych

Rosnące rezerwy sektora na hipoteki walutowe to może być dopiero początek kosztów, które banki poniosą z powodu tych spornych kredytów. Niektóre instytucje mogą zanotować straty.

Aktualizacja: 30.11.2020 06:15 Publikacja: 29.11.2020 21:00

Ból głowy banków: miliardowe koszty spraw frankowych

Foto: Adobe Stock

Analitycy BM mBanku uaktualnili swoje założenia co do strat generowanych przez pozwy frankowe. Teraz oczekują 46 mld zł strat dla sektora, z czego 30 mld zł dla analizowanych przez siebie kredytodawców.

Czytaj także: Banki chcą sprzedać rządowi frankowy problem

Szacują, że kapitały kredytodawców, których analizują, są teraz o około 56 mld zł wyższe niż wymagane przez KNF minimum. „Chociaż wypłata ich akcjonariuszom stoi pod znakiem zapytania w 2021 r., to uważamy, że stanowią idealny bufor dla ryzyka prawnego związanego z hipotekami frankowymi" – napisali w raporcie.

– Moje prognozy kosztów spraw frankowych nie zmieniły się od roku. Zakładam, że do sądów pójdzie 70 proc. klientów i 70 proc. z nich wygra, więc przyjmuję połowę maksymalnych kosztów: około 44 mld zł – mówi Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

W niedawnym raporcie analitycy Trigon DM napisali, że zakładają 40 mld zł kosztów dla sektora z tytułu spraw frankowych. Dla porównania roczny zysk netto sektora przy obecnych niemal zerowych stopach procentowych i nieobciążony rezerwami frankowymi może sięgać 10–12 mld zł.

Koszt banków z powodu frankowych spraw trudno precyzyjnie oszacować, bo wciąż jesteśmy przed wieloma rozstrzygającymi zdarzeniami. Poza tym mówimy o przyszłych setkach tysięcy spraw na podstawie relatywnie niewielu prawomocnych wyroków, jakie do tej pory zapadły.

– Głównie oczekuję wyroku Sądu Najwyższego, który decyduje o wykładni polskich przepisów. TSUE interpretuje prawo unijne i mówi o zgodności prawa krajowego z unijnymi przepisami. Nie spodziewam się jednej uchwały Sądu Najwyższego, która w pełni rozwiązałaby problem, myślę, że raczej będzie to kilka kolejnych uchwał wpływających na orzecznictwo. Zmniejszenie przez Sąd Najwyższy niejasności w orzecznictwie ułatwiłoby szacowanie podstawowych parametrów wpływających na koszty banków – dodaje Powierża.

Kluczowym zagadnieniem wpływającym na frankowe koszty banków jest to, czy bankom należeć się będzie wynagrodzenie za korzystanie przez klienta z kapitału w razie unieważnienia umowy. Banki już zaczynają pozywać klientów i żądają od nich takich opłat, ale zdania prawników są podzielone w sprawie tego, czy taka opłata im się należy. Przeciwne jej są instytucje państwowe, takie jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznik Finansowy i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Banki
Koszty frankowego wyroku TSUE
Banki
Banki czekają na wyrok TSUE. Ile będzie je kosztował darmowy kredyt frankowiczów
Banki
Oprocentowanie lokat już nie spada
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach