Australijski rząd poparł decyzję Banku Rezerw (banku centralnego) o tym, by zastąpić na banknocie 5-dolarowym wizerunek zmarłej niedawno królowej Elżbiety II projektem, który ma „honorować kulturę i historię pierwszych Australijczyków”. W efekcie na banknocie nie pojawi się król Karol III.

Poparcie decyzji banku centralnego przez rząd wywołało zaciekłą debatę, w której konserwatywna opozycja sprzeciwia się zerwaniu z czymś, co uważa za tradycję, czyli umieszczaniu wizerunku głowy państwa na banknocie.

Czytaj więcej

Pierwsza brytyjska moneta z wizerunkiem nowego króla Karola III

- Myślę, że to kolejny atak na nasze systemy, na nasze społeczeństwo i nasze instytucje – oświadczył, cytowany przez „The Guardian”, lider opozycji Peter Dutton.

W rozmowie z radiem 2GB Dutton krytykował premiera Anthony’ego Albanese’a za tę decyzję i tłumaczył, że decyzyjność w tej kwestii (umieszczenia lub nie wizerunku panującego monarchy na banknocie) nie powinna należeć do premiera. Sprzeciw wyraziła również Australijska Liga Monarchistyczna, która oskarżyła premiera o „pokonanie australijskiej demokracji”.

- To praktycznie neokomunizm w akcji – stwierdził Philip Benwell, przewodniczący ligi.

Druga strona sceny politycznej wyraża jednak zadowolenie z decyzji banku centralnego i rządu. Senatorka Partii Zielonych Lidia Thorpe nazwała tę decyzję „ogromnym zwycięstwem dla Pierwszych Narodów”. Thorpe proponowała wcześniej, by na nowym banknocie umieścić zmarłego niedawno aborygeńskiego aktora i aktywistę Jacka Charlesa. Decyzję o nieumieszczaniu Karola III na banknotach popiera również, co dość oczywiste, Australian Republic Movement, który to ruch dąży do przekształcenia Australii w republikę de iure, nie tylko de facto.

Czytaj więcej

Wizerunek Elżbiety II zostanie zastąpiony też na keczupach i setkach produktów

- Myślenie, że niewybrany król powinien być na naszej walucie zamiast przywódców i starszych Pierwszych Narodów oraz wybitnych Australijczyków nie jest, w czasach mówienia prawdy, uzasadnionym pomysłem – uważa szef ARM Craig Foster.

Z kolei szef resortu skarbu Jim Chalmers uważa, że wymiana banknotu to świetna okazja do znalezienia równowagi „między monarchą na monetach a Pierwszymi Narodami na piątce”.

Dyskusja związana z banknotem jest faktycznie częścią szerszej debaty na temat statusu ustrojowego Australii, która formalnie jest monarchią, przy czym faktycznie król nie ma niczego do powiedzenia w jakiejkolwiek sprawie dotyczącej funkcjonowania państwa. Po śmierci Elżbiety II dyskusję w kwestii ustroju na nowo wywołali Zieloni, podczas gdy Australian Republic Movement zawiesił swoją kampanię z szacunku dla zmarłej monarchini.

Po wprowadzeniu nowej 5-dolarówki na żadnym australijskim banknocie nie będzie wizerunku monarchy.