Rada Nadzorcza Sbierbanku zaleciła niewypłacanie dywidendy za 2021 r. oraz niedzielenie się zyskiem netto, pomimo że był rekordowy. W 2021 r. Sbierbank zarobił 1,246 bln rubli (30 mld zł) - o 64 proc. niż rok wcześniej.

Polityka dywidendowa banku przewiduje wypłatę akcjonariuszom co najmniej 50 proc. zysku netto zgodnie ze standardami międzynarodowej księgowości. W 2020 r. Sbierbank wydał 422,4 mld rubli na dywidendy. (18,7 rubli za akcję).

Kommersant przypomina, że większościowym udziałowcem Sbierbanku (50 proc. plus jedna akcja) jest rząd rosyjski. Pozostałe udziały należą w większości do zagranicznych inwestorów. 21 maja Kreml poinstruował ministerstwo finansów, aby nie przewidywało wypłaty dywidendy za 2021 r. od akcji zwykłych i uprzywilejowanych Sbierbanku.

Decyzja została wyjaśniona tym, że pomoże to zapewnić „zrównoważone kredytowanie klientów korporacyjnych i instytucji finansowych Federacji Rosyjskiej”.

W kwietniu Bank Rosji zalecił bankom i niekredytowym instytucjom finansowym odmowę wypłaty dywidendy w związku z sankcjami wobec Rosji za agresję na Ukrainę.

Sberbank został objęty sankcjami USA i Wielkiej Brytanii, Japonii i Kanadzie. Bank nie może funkcjonować na tych rynkach ani prowadzić operacji z tamtejszymi bankami. Unia Europejska rozważa również sankcje wobec niego w ramach szóstego pakietu.