Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła w środę główną stopę procentową z 0,1 do 0,5 proc. To jej pierwsza zmiana od maja 2020 r. i zarazem pierwsza podwyżka od maja 2012 r. Rada zmieniła też pozostałe stopy procentowe, z wyjątkiem depozytowej. W komunikacie po posiedzeniu tego gremium nie ma również mowy o zakupach obligacji skarbowych i gwarantowanych przez bank centralny. To sugeruje, że NBP przerwał tzw. ilościowe łagodzenie polityki pieniężnej, które prowadził od początku pandemii.
Czytaj więcej
Baron Münchhausen potrafił sam się wyciągnąć z bagna, ciągnąc się za włosy. Z bagna inflacji tak łatwo wyjść się nie da, choć można odnieść wrażenie, że Rada Polityki Pieniężnej zbyt długo w to wierzyła.
Na rynkach finansowych rychły początek normalizacji polityki pieniężnej po pandemii był oczekiwany. Wskazywały na to notowania kontraktów terminowych na stopę WIBOR 3M. Ale podwyżki stóp już w październiku nie oczekiwał nikt. O tym, jak dużą niespodzianką była środowa decyzja RPP, świadczy to, że wywołała gwałtowne umocnienie złotego. Przy tym oczekiwania inwestorów odbiegały dość wyraźnie od prognoz ekonomistów. Ci byli niemal po równo podzieleni na tych, którzy oczekiwali, że cykl podwyżek stóp rozpocznie się w listopadzie, i na tych, którzy sądzili, że rada wstrzyma się z tym do pierwszej połowy 2022 r. Przeciętnie, jak wynikało z ankiety „Parkietu" z początku października, ekonomiści spodziewali się, że stopa referencyjna NBP do końca III kwartału 2022 r. dojdzie do 0,75 proc.
Wbrew zapowiedziom
Obecnie te prognozy wydają się już mocno nieaktualne. Wydaje się, że rada realizuje scenariusz, którego oczekiwali ekonomiści z Banku Pekao. Choć oni również spodziewali się pierwszej podwyżki stóp w listopadzie, celnie przewidzieli skalę pierwszej zmiany. Dlatego po środowej decyzji podtrzymali swoje przewidywania, wedle których w 2022 r. stopa referencyjna NBP wzrośnie jeszcze o około 1 pkt proc., wracając do poziomu sprzed pandemii. Innego zdania są ekonomiści z banku Citi Handlowy. W ich ocenie w obecnym cyklu zaostrzania polityki pieniężnej główna stopa NBP dojdzie do 2,5 proc. Ten poziom osiągnie prawdopodobnie pod koniec 2022 r. lub na początku 2023 r.
Czytaj więcej
To może być dopiero początek zacieśniania polityki pieniężnej. Inwestorzy rzucili się na akcje banków.