W nawiązaniu do oświadczenia firmy, agencja Interfax informuje, że Citi zdecydował się zakończyć pracę z klientami indywidualnymi i sprzedać tą część swojego biznesu. Citibank zajmuje 17 miejsce w Rosji pod względem aktywów (696,1 mld rubli - 34,7 mld zł) i depozytów detalicznych (166,4 mld rubli - 8,3 mld zł).

Obsługując prawie pół miliona obywateli Rosji i ponad 3000 klientów korporacyjnych. Rozstanie z indywidualnymi klientami będzie przebiegać stopniowo. Decyzja dotyczy wyłącznie działalności detalicznej; Citi będzie nadal obsługiwać klientów korporacyjnych w Federacji Rosyjskiej jak dotychczas.

Decyzja banku została ogłoszona niemal jednocześnie z nałożeniem nowych sankcji USA na Rosję. Jest „częścią gruntownej przebudowy strategicznego pozycjonowania" - tłumaczy Citi w komunikacie. Celem jest tu skoncentrowanie inwestycji firmy w regionach, w których ma ona „największą skalę i potencjał wzrostu" - wyjaśnia bank.

Oprócz Federacji Rosyjskiej grupa opuszcza 12 kolejnych krajów. Są to Australia, Bahrajn, Chiny, Indie, Indonezja, Korea, Malezja, Filipiny, Tajwan, Tajlandia, Wietnam i Polska.

W Rosji w ostatnich latach działalność zakończyła ponad połowa z obecnych tam zachodnich banków. Przyczyny to recesja w gospodarce, agresywna polityka Kremla, afery z praniem brudnych, rosyjskich pieniędzy, zmniejszenie się rynku i sankcje Zachodu. W ostatnich latach zwolnienia i likwidacje dotknęły moskiewskie biura Deutsche Bank, Barclays, Royal Bank of Scotland i Credit Suisse Group.

W 2019 roku Danske Bank opuścił Rosję po tym, jak skompromitował się aferą z praniem ponad 200 miliardów euro. W maju 2020 roku Morgan Stanley zwrócił Bankowi Rosji licencje na prowadzenie działalności maklerskiej, dealerskiej i depozytowej na terenie federacji.

W grudniu 2020 roku Nordea Bank, największy pod względem aktywów bank w Europie Północnej, zadecydował o zamknięciu rosyjskiej spółki zależnej.

Na początku 2020 r liczba zagranicznych banków w Rosji spadła do minimum w ciągu 14 lat: na 119 instytucji kredytowych z ponad 50-procentowym udziałem kapitału zagranicznego, które działały na rynku rosyjskim przed aneksją Krymu, pozostało 75.

W kolejnych 62 bankach cudzoziemcy posiadają mniej niż połowę kapitału - przynajmniej od lat 90. Łączna liczba banków z udziałowcami zagranicznymi spadła do minimum od 2005 r. - 137.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ