W zamian KE zażądała, żeby Commerzbank sprzedał w ciągu pięciu lat należący do niego bank Eurohypo. Spółka będzie musiała się także do końca 2011 r. pozbyć akcji takich instytucji, jak: Kleinwort Benson Private Bank, Dresdner Van Moer Courtens, Dresdner, Privatinvest Bank, Reuschel & Co. oraz Allianz Dresdner Bauspar. Główny inwestor w polskim BRE ma się skoncentrować na bankowości detalicznej i korporacyjnej w Niemczech i w naszym regionie Europy.
Niemiecka instytucja ma trzyletni zakaz akwizycji na finansowym rynku. Oznacza to, że BRE nie zwiększy swojego udziału w rynku poprzez fuzję.
– To pozytywna informacja, że Commerzbank pozbędzie się ryzyka związanego z Eurohypo, a pozostawi spółki we wschodniej Europie – mówi Philipp Haessler, analityk firmy Equinet.
[wyimek]25 procent i jedna akcja Commerzbanku (właściciel polskiego BRE) należy do niemieckiego rządu [/wyimek]
Wczoraj kurs akcji Commerzbanku wzrósł o ponad 8 proc. Niemiecki bank dostał w sumie od rządu 18,8 mld euro: w listopadzie 2008 r. (po upadku amerykańskiego Lehman Brothers) – 8,2 mld euro, a w styczniu tego roku (kiedy rynek międzybankowy przestał praktycznie funkcjonować) – 10 mld euro.