Reklama
Rozwiń

Skarb sięga po dywidendę

Resort oczekuje jej m.in. od banku PKO BP. Potwierdził to wczoraj wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik

Publikacja: 21.05.2009 02:20

– Dywidenda zostanie pobrana w takiej wysokości, by nie naruszyć interesów spółki – powiedział w telewizji TVN CNBC wiceminister Gawlik.

Wcześniej „Rz” pisała, że główna presja na taki podział zysku pochodzi z ministerstwa finansów, które chce w ten sposób zmniejszyć deficyt budżetowy. Skarb państwa ma ponad 51 proc. akcji PKO BP.

Zarząd banku w grudniu zarekomendował pozostawienie ubiegłorocznego zysku (3,12 mld zł) w spółce w celu zwiększenia kapitałów własnych. Takich decyzji oczekuje też Komisja Nadzoru Finansowego, tłumacząc, że spadek jakości portfela kredytowego będzie oznaczał konieczność pokrycia ryzyka dodatkowymi kapitałami, więc i tak wzmocnienie banku będzie potrzebne.

– Trzeba też rozważyć, jaki wpływ miałaby wypłata dywidendy przez PKO BP na właścicieli innych banków, a także na akcję kredytową w całym sektorze. Dążenie do wzmocnienia kapitałów staje się priorytetem nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach – mówi Marta Chmielewska-Racławska z KNF. Dodaje, że przykład amerykańskich banków pokazuje, że do bezpiecznego funkcjonowania potrzebny jest kapitał. Zastrzega, że decyzja w sprawie dywidendy należy jednak do właściciela.

– Gdyby na wypłatę dywidendy przeznaczono około jednej trzeciej zysku, współczynnik wypłacalności banku spadłby o około 1 pkt proc., do 11 proc. – szacuje Piotr Palenik, analityk ING Securities.

Skarb państwa chce zebrać w tym roku z tytułu dywidend 2,9 mld zł. Oczekuje jej też m.in. od KGHM. „Gazeta Giełdy Parkiet” napisała, że zyskiem z akcjonariuszami podzieli się także PZU (ma to być element ugody między Eureko i Skarbem Państwa). – Zarząd PZU zarekomendował WZA pozostawienie zysku w spółce. Jednak to akcjonariusze podejmują w tej sprawie decyzję i zarząd ją uszanuje – mówi Michał Witkowski, rzecznik PZU.

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych