"Konieczność złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości wynika z sytuacji ekonomiczno-finansowej zastanej w kasie przez zarządcę komisarycznego, a w szczególności z braku perspektyw ograniczenia narastania strat i poprawy sytuacji oraz z zawartych przed ustanowieniem w kasie zarządcy komisarycznego wieloletnich, niekorzystnych dla SKOK 'Wspólnota' umów powierzających istotne obszary działalności SKOK 'Wspólnota' podmiotom zewnętrznym" – czytamy w komunikacie.
KNF podkreśla, że umowy były zawarte w sposób, który w praktyce istotnie ograniczał możliwość zmiany umów działaniami SKOK "Wspólnota", zaś na zmianę lub przedterminowe rozwiązanie umów zarządca komisaryczny nie uzyskał zgody pozostałych stron umów.
SKOK "Wspólnota" to jedna z kas będących w najtrudniejszej sytuacji finansowej. "Działania naprawcze prowadzone w SKOK 'Wspólnota' przez Kasę Krajową okazały się nieskuteczne, co więcej, przed objęciem sektora SKOK nadzorem KNF doprowadzono do połączenia SKOK 'Wspólnota' z inną kasą z głęboko ujemnymi funduszami własnymi, co spotęgowało problemy. Pomoc finansowa z funduszu stabilizacyjnego zarządzanego przez Kasę Krajową przyznana przed objęciem sektora SKOK nadzorem KNF była niewystarczająca, a po ustanowieniu w SKOK 'Wspólnota' zarządcy komisarycznego Kasa Krajowa odmówiła udzielenia dalszej pomocy finansowej" – napisano w komunikacie.
Zawieszenie działalności SKOK "Wspólnota" oraz wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy wynikające z uchwały KNF stanowią formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).
W związku z zawieszeniem działalności SKOK Wspólnota, Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przygotowania do przeprowadzenia wypłat deponentom Kasy. Środki gwarantowane wypłacane będą w złotych, bez względu na walutę, w jakiej nominowane były depozyty, do równowartości w złotych 100 tys. euro.