Koniec ze szwajcarską tajemnicą bankową

Władze Szwajcarii i Unia Europejska podpiszą u mowę o automatycznej wymianie informacji. Od 2018 roku nie będzie już żadnych problemów z tropieniem "uciekinierów podatkowych".

Aktualizacja: 15.03.2015 16:51 Publikacja: 15.03.2015 16:48

Koniec ze szwajcarską tajemnicą bankową

Foto: Bloomberg

Umowa zostanie podpisana w ciągu najbliższego tygodnia i umożliwi zastosowanie w szwajcarskich instytucjach finansowych standardów OECD, m.in. Automatycznej Wymiany Informacji (AIA). To oznacza, że żaden oszust podatkowy, uciekający przed rodzimym fiskusem, nie będzie już mógł czuć się bezpiecznie w żadnym szwajcarskim banku - informuje dziennik "Neue Zuricher Zeitung".

Standard AIA ma zacząć działać pomiędzy UE a Szwajcaria od 1 stycznia 2017 roku. Przez 12 miesięcy będą gromadzone dane, a 1 stycznia 2018 roku dojdzie do pierwszej wymiany informacji o klientach. W ten sposób przestanie istnieć szwajcarska tajemnica bankowa - przynajmniej dla nieszwajcarskich klientów. Wszystko by skutecznie ścigać przestępców podatkowych.

Szwajcaria zgodziła się przyjąć standard AIA już w zeszłym roku. Jednak do wprowadzenia go musiała jeszcze uzyskać aprobatę państw partnerskich.

Formalnie nowy standard nie jest nową umową dla szwajcarskiego systemu bankowego, ale jedynie rozszerzeniem już istniejących przepisów, które zobowiązują do poinformowania zainteresowanych władz na temat wypłat odsetek. W przyszłości wymiana informacji będzie dotyczyła także: kredytów, dywidend, wpływów z polis ubezpieczeniowych oraz zyski ze sprzedaży aktywów finansowych. Nowe zasady dotyczą zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.

Po zaplanowanej na czwartek uroczystości parafowania umowy przez Jacquesa de Watteville, sekretarza stanu rządu w Bernie oraz Heinza Zoureka, przedstawiciela UE, koniecznych będzie kilka kolejnych kroków do pełnej implementacji. Umowę musi zaakceptować szwajcarski parlament oraz obywatele w referendum fakultatywnym. Po stronie Unii Europejskiej muszą ja zaakceptować wszystkie kraje członkowskie UE.

Bat na oszustów

Dzięki nowej AIA oszuści finansowi i podatkowi nie będą mogli lokować swych nieopodatkowanych pieniędzy i ukrywać zysków kapitałowych. Do sygnatariuszy porozumienia zainicjowanego przez OECD należą, m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Polska oraz trzy kraje uznawane za raje podatkowe: Liechtenstein, Bermudy i Kajmany.

Według sekretarza generalnego OECD Angela Gurria w rajach podatkowych znajduje się około 2 bilionów dolarów, które ukryły zarówno koncerny jak i osoby prywatne.

Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem