Umowa zostanie podpisana w ciągu najbliższego tygodnia i umożliwi zastosowanie w szwajcarskich instytucjach finansowych standardów OECD, m.in. Automatycznej Wymiany Informacji (AIA). To oznacza, że żaden oszust podatkowy, uciekający przed rodzimym fiskusem, nie będzie już mógł czuć się bezpiecznie w żadnym szwajcarskim banku - informuje dziennik "Neue Zuricher Zeitung".
Standard AIA ma zacząć działać pomiędzy UE a Szwajcaria od 1 stycznia 2017 roku. Przez 12 miesięcy będą gromadzone dane, a 1 stycznia 2018 roku dojdzie do pierwszej wymiany informacji o klientach. W ten sposób przestanie istnieć szwajcarska tajemnica bankowa - przynajmniej dla nieszwajcarskich klientów. Wszystko by skutecznie ścigać przestępców podatkowych.
Szwajcaria zgodziła się przyjąć standard AIA już w zeszłym roku. Jednak do wprowadzenia go musiała jeszcze uzyskać aprobatę państw partnerskich.
Formalnie nowy standard nie jest nową umową dla szwajcarskiego systemu bankowego, ale jedynie rozszerzeniem już istniejących przepisów, które zobowiązują do poinformowania zainteresowanych władz na temat wypłat odsetek. W przyszłości wymiana informacji będzie dotyczyła także: kredytów, dywidend, wpływów z polis ubezpieczeniowych oraz zyski ze sprzedaży aktywów finansowych. Nowe zasady dotyczą zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.
Po zaplanowanej na czwartek uroczystości parafowania umowy przez Jacquesa de Watteville, sekretarza stanu rządu w Bernie oraz Heinza Zoureka, przedstawiciela UE, koniecznych będzie kilka kolejnych kroków do pełnej implementacji. Umowę musi zaakceptować szwajcarski parlament oraz obywatele w referendum fakultatywnym. Po stronie Unii Europejskiej muszą ja zaakceptować wszystkie kraje członkowskie UE.