Sylwetki

Zmarł Henryk Kulczyk

materiały prasowe
Nie żyje Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka. Współzałożyciel Kulczyk Holding, działacz Polonii, żołnierz AK
Henryk Kulczyk urodził się w 1925 roku we Wałdowie. Studiował w Toruniu na wydziale prawno-ekonomicznym, równocześnie prowadząc pierwszą własną firmę, którą upaństwowiono w r. 1951.
Po wypadkach „Poznańskiego Czerwca" 1956 wyjechał na stałe do RFN, gdzie założył i rozwinął własną firmę Kulczyk Außenhandelsgesellschaft mbH, stając się jednocześnie przedstawicielem amerykańskiego koncernu kontenerowego „SEA-LAND". Był twórcą i wieloletnim prezesem Klubu Polonijnych Kupców i Przemysłowców w Niemczech i Berlinie Zachodnim. Za działalność na rzecz stosunków polsko-niemieckich został uhonorowany Orderem Zasługi przyznawanym przez Senat Berlina Zachodniego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP za działalność społeczną i polonijną.
Pomagał w budowie Centrum Zdrowia Dziecka w Berlinie Zachodnim. Wspierał też polskie szpitale i przychodnie lekarskie. W styczniu 2011 roku Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego uhonorowało go złotym medalem "Labor Omnia Vincit" za zasługi dla rozwoju nowoczesnego polskiego kupiectwa, kształtowania stosunków gospodarczych z naszym zachodnim sąsiadem oraz za działalność charytatywną. Henryk Kulczyk miał 87 lat.
Źródło: ekonomia24

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL