fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Premier Masimow zrezygnował ze stanowiska

Creative Commons Attribution 3.0 Unported License
Premier Kazachstanu Karim Masimow zrezygnował ze stanowiska - poinformowały służby prasowe prezydenta kraju, Nursułtana Nazarbajewa, który przyjął już dymisję szefa rządu
Rosyjska agencja RIA-Nowosti podała, powołując się na źródła rządowe w Astanie, że Masimow został mianowany szefem administracji prezydenckiej.
47-letni obecnie Masimow był premierem od stycznia 2007 roku. Polityk ten, bardzo lojalny wobec autorytarnie rządzącego Kazachstanem Nazarbajewa, utrzymał wzrost gospodarczy w kraju w czasie największego kryzysu finansowego na świecie - pisze Reuters.
Masimow zachował stanowisko po wyborach parlamentarnych w styczniu bieżącego roku, a jego głównym celem - jak to wówczas określił - stała się "stabilizacja makroekonomiczna" w kraju.
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oceniła, że wybory w Kazachstanie nie spełniły podstawowych wymogów głosowania demokratycznego. OBWE nie uznała dotychczas za demokratyczne żadnych wyborów w tej poradzieckiej republice, a autorytarny styl sprawowania władzy wywołuje krytykę Nazarbajewa za granicą.
Od 1984 roku Nazarbajew był premierem Kazachskiej SRR, a od kwietnia 1990 roku - jej prezydentem. Od grudnia 1991 roku jest nieprzerwanie prezydentem niepodległego Kazachstanu, wybieranym na kolejne kadencje.
W 2010 roku kazachski parlament nadał mu tytuł Ełbasy - "przywódcy narodu". Jako Ełbasy, 72-letni dziś Nazarbajew będzie mógł po przejściu na emeryturę zachować wpływ na politykę i cieszyć się dożywotnim immunitetem.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA