fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Młodzież woli studiować nauki humanistyczne

ROL
Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Prawo, psychologia, dziennikarstwo - to najbardziej oblegane kierunki studiów. Kandydaci nie boją się nowości
Dużym zainteresowaniem tegorocznych maturzystów cieszą się kierunki zamawiane przez państwo. Ale kierunki humanistyczne, po których trudno znaleźć pracę, wciąż są najbardziej popularne.
Michał jest tegorocznym absolwentem warszawskiego liceum im. Jana Zamoyskiego. - Wybrałem kierunek automatyka i robotyka na Politechnice Warszawskiej, bo to studia zamawiane. Liczę na to, że szybko znajdę po nich pracę, a i nauka będzie łatwiejsza. Mam nadzieję na stypendium fundowane dla studentów tego kierunku - mówi.
Na razie Michał wypoczywa na Mazurach. Nie wie, czy dostał się na studia. Wyniki rekrutacji na PW będą znane w czwartek.  - Już wiemy, że kierunki zamawiane cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. Na biotechnologię oraz kierunek automatyka i robotyka mamy ok. 20 aplikacji na miejsce - informuje Ewa Chybińska, rzecznik Politechniki Warszawskiej.

Nowości się sprawdziły

Wstrzeliliśmy się też z nowym kierunkiem, mamy około dziesięciu aplikacji na miejsce na kierunku fotonika, który został utworzony w tym roku - dodaje Ewa Chybińska. Dopowiada, że Politechnika Warszawska staje się coraz bardziej popularna wśród kandydatów.  - Pomimo niżu demograficznego mamy 300 kandydatów więcej niż w poprzednim roku.
Zakończyła się już elektroniczna rekrutacja do Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak informuje Bartosz Dembiński, rzecznik uczelni, liczba kandydatów była niemal identyczna jak w poprzednim roku. Podania złożyło ponad 17,7 tys. kandydatów. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków znalazły się dwa nowo utworzone: ekologiczne źródła energii (5,4 kandydata na miejsce) oraz teleinformatyka (4,6 kandydata), a także kierunek zamawiany mechatronika (4,2 chętnych).
W czołówce są kierunki medyczne, a także utworzona w tym roku weterynaria - dodaje Katarzyna Pilitowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oblegane prawo

Na innych uniwersytetach najbardziej oblegane są jednak kierunki typowo humanistyczne, m.in. psychologia, dziennikarstwo, nauki polityczne, a także filologie.  Na prowadzeniu jest filologia angielska - 11,4 kandydata na jedno miejsce -  informuje Tomasz Boruszczak, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego. Niezwykle popularne na UŁ są też prawo (aż 1727 chętnych) oraz psychologia (zapisało się1170 osób).
Podobnie jest na Uniwersytecie Warszawskim. Na prawo zapisało się tam ponad 3 tys. osób, gdy miejsc jest 400. Oblegane są też kierunki ekonomiczne oraz psychologia (niemal 2 tys. chętnych na 150 miejsc). Biorąc pod uwagę liczbę starających się o miejsce,  najbardziej oblegane jest dziennikarstwo i komunikacja społeczna, public relation i marketing - o miejsce stara się niemal 26 kandydatów.  Tyle że limit miejsc na tym kierunku to 30 - informuje Anna Korzekwa, rzecznik UW. Rekordy popularności bije też sinologia, japonistyka oraz filologia włoska.
Zdaniem specjalistów zajmujących się rynkiem pracy kandydaci podejmują coraz bardziej pragmatyczne decyzje.  Wybierają prawo, bo chcą mieć konkretny zawód - ocenia Anna Korzekwa. Nie dziwi jej też popularność kierunku psychologia.  Uniwersytet nie jest szkołą zawodową. Ma kształcić wszechstronnie w różnych dziedzinach, absolwent po ukończeniu studiów powinien kreować rynek, tworzyć nowe zawody - dodaje rzecznik UW.
Psychologia i prawo to kierunki cieszące się dużą nobilitacją, co jest zakorzenione w umysłach rodziców, ale nie są to kierunki, po których szybko będzie można znaleźć pracę. Absolwenci dadzą za to sobie radę w innych dziedzinach - uważa prof. Stefan Kwiatkowski z Instytutu Badań Edukacyjnych.

Oblegane kierunki studiów -Języki, psychologia i dziennikarstwo

Uniwersytet Warszawski
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 26*; 
międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie - 24;  sinologia - 22;  japonistyka - 19; filologia włoska - 15.
Uniwersytet Adama  Mickiewicza w Poznaniu
Filologia szwedzka z językiem angielskim - 34; filologia duńska z językiem angielskim - 20; filologia rosyjska - 15; japonistyka - 14; sinologia - 13; filologia hiszpańska - 11.
Uniwersytet Łódzki
Filologia angielska - 12; filologia włoska - 11; filologia hiszpańska z j. angielskim -10; dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 10; psychologia - 10.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Budownictwo - 8; geodezja i kartografia - 6; ekologiczne źródła energii - 5; inżynieria biomedyczna - 5; inżynieria naftowa i gazownicza - 5; teleinformatyka - 5.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego  w Warszawie
Finanse i rachunkowość - 10;  weterynaria - 9; gospodarka przestrzenna  -  8;  logistyka - 7; budownictwo  -  6; ekonomia  -  6.
* Liczba kandydatów na jedno miejsce
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA