fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Mocne wzrosty w Nowym Jorku

Bloomberg
W ślad za giełdami Europy główne indeksy za oceanem notują solidne wzrosty na koniec tygodnia. A wszystko dzięki politykom
Od samego początku sesji, główne indeksy na Wall Street znajdowały się wysoko nad kreską. Powodem euforii wśród kupujących były wieści z Brukseli. Okazało się, że unijni politycy zgromadzeni na szczycie UE doszli do porozumienia. I choć jeszcze wczoraj wiara w przełom wydawała się bardzo słaba udało się wypracować kompromis. Przywódcy państw eurogrupy porozumieli się w sprawie wspólnego nadzoru nad bankami. Strukturę i zasady działania wspólnego nadzoru ma jak najszybciej przygotować Europejski Bank Centralny. Będzie to pierwszy krok w kierunku europejskiej unii bankowej. Przywódcy państw eurolandu uzgodnili także, że EMS będzie mógł pożyczać pieniądze bezpośrednio zagrożonym bankom. Według dotychczasowych zasad pomoc finansowa, nawet jeśli była przeznaczona dla sektora bankowego, formalnie udzielana była rządowi danego państwa, a dopiero za jego pośrednictwem - bankom.
Porozumiano się także co do "czterech filarów" zacieśniania współpracy w ramach unii monetarnej. To co zapewne najbardziej ucieszyło inwestorów to informacja, że Włochy i Hiszpania, które na skutek rosnących kosztów obsługi długu znajdują się pod coraz większą presją, mogą otrzymać pomoc z funduszy ratunkowych, Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS).
Dodatkowym impulsem do wzrostów za oceanem mógł być odczyt , obrazującego aktywność sektora przemysłowego w okolicach Chicago indeksu Chicago PMI. Wskaźnik w czerwcu nieznacznie wzrósł do 52,9 pkt z 52,7 pkt miesiąc wcześniej, co okazało się nieco lepsze od prognoz.
Z kolei opublikowany chwilę później opublikowany indeks nastroju Uniwersytetu Michigan w czerwcu  nieoczekiwanie spadł do 73,2 pkt z 79,3 pkt miesiąc wcześniej. Dane okazały się słabsze niż opublikowany przed dwoma tygodniami wstępny odczyt tego indeksu. Jednak rynek tę informację zignorował i do końca sesji indeksy utrzymały stabilne wzrosty.
Na finiszu indeks blue chipów wzrósł 2,20 proc., technologiczny Nasdaq zyskał dokładnie 3,00 proc., a indeks szer0kiego rynku S&P500 zwyżkował 2,49 proc.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA