fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Deficyt większy o ponad 1 mld euro

Bloomberg
Na koniec pierwszego kwartału tego roku zadłużenie zagraniczne Polski wyniosło ponad 262 mld euro
W porównaniu z końcem roku, nasze zobowiązania wobec zagranicy wzrosły ogółem o ponad 11 mld euro . Jednak pierwszy kwartał to silne umocnienie zlotego, dlatego dług zagraniczny w ujęciu złotowym spadł . Jak liczą analitycy BOŚ Banku do 70,7 proc. PKB z 72,2 proc. PKB na koniec 2011 r.
W ciągu trzech miesięcy najmnocniej, bo aż o 7,8 mld euro urosły zobowiązania sektora rządowego i samorządowego. To wynik coraz większego zainteresowania emitowanymi przez państwo papierami dłużnymi, zwłaszcza, że w I kw. resort finansów emitował też obligacje denominowane w walutach. W portfelu zagranicznych inwestorów na koniec I kw. były polskie papiery za ponad 83 mld euro, czyli o 10 proc. więcej niż na koniec ubiegłego roku.
Od trzech kwartałów spada natomiast wartość zobowiązań naszych banków wobec zagranicy. Na koniec I kw. wyniosła 50,2 mld zł. Ostatnie dziewięć miesięcy to odpływ ponad 7 mld euro. Spadek widzimy zarówno w kredytach, jak i depozytach.
Wczoraj poznaliśmy też dano o bilansie płatniczym w I kw. 2012 r. Deficyt na rachunku bieżącym wyniósł 4,34 mld euro. To więcej niż spodziewali się analitycy. Według ich szacunków,  dane miesięczne wskazywały na kwartalny deficyt w wysokości 3,6 mld euro. - Korekta spowodowała, że 12-mies.deficyt w obrotach bieżących w relacji do PKB wyniósł na koniec marca 4,7 proc. PKB wobec szacowanego wcześniej 4,5 proc. PKB – mówi Aleksandra Świątkowska z BOŚ Banku.
W porównaniu z I kw. 2011 r. ujemne saldo rachunku bieżącego pogłębiło się o 1,2 mld euro. Stało się tak, ponieważ wzrósł deficyt dochodów i w obrotach towarowych.  Eksport towarów w I kwartale 2012 r. wyniósł 35,7 mld euro, a import 37,9 mld euro. W porównaniu z tym samym czasem ubiegłego roku wartość sprzedanych za granicę towarów wzrosła o 5,7 proc., a tych, które sprowadziliśmy do kraju o 6,2 proc. Eksport w ujęciu rocznym rósł wolniej niż jeszcze w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wtedy zwiększył się o ponad 7 proc. W pierwszym kwartale szybsza była natomiast dynamika importu.
W  kolejnych miesiącach dziura między importem a eksportem powinna się zmniejszać. – Gospodarka hamuje, więc słabł będzie import. Deprecjacja złotego sprzyja zaś eksporterom – ocenia Piotr Kalisz z Banku Handlowego. BOŚ Bank podtrzymał swoją prognozę spadku deficytu w tym roku do pk. 3,5 proc. PKB z powyżej 4 proc. w roku ubiegłym.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA