fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Mlekopol planuje inwestycje

Bloomberg
Niemal 72 mln zł wyda w tym roku na Mlekpol na modernizację swoich zakładów w Grajewie, Mrągowie, Zambrowie, Kolnie, Sejnach, Sokółce, Radomiu i Bydgoszczy
Mlekpol, lider polskiego rynku mleka, podsumował oficjalnie 2011 rok. Skupił wówczas 1, 286 mld litrów mleka, o 3,5 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2010. Surowiec dostarcza mu prawie 13 tys. rolników. Średnio zapłacił im za litr 1,43 zł.
W tym roku ceny za surowiec spadną ze względu na trudną sytuację na rynku mleka. Pomimo to właściciel marki Łaciate spodziewa się, że uda mu się zwiększyć skup o 8 proc., do 1,33 mld litrów.
Edmund Borawski, prezes Mlekpolu zapowiada, że grupa będzie szukać oszczędności. Planuje koncentrację produkcji w swoich zakładach (ma ich 12). Uda się jej jednak także przeprowadzić inwestycje. Wyda na nie niemal 72 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na modernizację zakładów w Grajewie, Mrągowie, Zambrowie, Kolnie, Sejnach, Sokółce, Radomiu i Bydgoszczy.
Zdaniem prezesa Mlekpolu potrzebna jest konsolidacja przetwórstwa mleka na Podlasiu. Według niego ideałem byłoby powołanie tam jednej dużej spółdzielni.
Oznaczałoby to m.in. połączenie z Mlekovitą, jedną z największych firm mleczarskich w Polsce. Łączne przychody – tylko Mlekpolu i Mlekovity – sięgałyby rocznie 6 mld zł.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA