fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Odkryto 79 nieznanych gatunków rekinów

Fotorzepa, Danuta Matloch
79 nieznanych dotychczas gatunków rekinów i rai odkryli amerykańscy genetycy
Dr Gavin Naylor z College of Charleston w Karolinie Południowej kieruje pracami zespołu badającego rolę rekinów i rai w ekosystemach morskich. Obecnie znanych jest około 1200 gatunków tych zwierząt. Nie wszystkie są drapieżnikami. Wiedza na temat liczebności poszczególnych populacji oraz związków między nimi pozostaje wciąż bardzo skromna.
Chcąc to zmienić, zespół dra Gavina Naylora pobrał próbki DNA od 4283 osobników z 574 gatunków żyjących w wodach na całym świecie. Na tej podstawie badacze ustalili związki między gatunkami, ich pokrewieństwo, ewolucję jaką przeszły itp. Rezultaty publikuje "Bulletin of the American Museum of Natural History".
Ku zaskoczeniu badaczy, uzyskany materiał genetyczny stał się podstawą do wyodrębnienia 79 nowych gatunków rekinów i rai. Ichtiolodzy nie rozpoznali ich dotychczas ponieważ cechami zewnętrznymi nie odróżniają się od znanych gatunków.
Na przykład, łatwo rozpoznawalne rekiny młoty, "Sphyrna lewini", to w rzeczywistości dwa gatunki. Niestety, wynika z tego, że populacja rekinów młotów jest dużo mniej liczna niż dotychczas sądzono. Dotyczy to praktycznie wszystkich odkrytych gatunków - "zmniejszają" one liczebność tych, z którymi je mylono.
Dr Gavin Naylor będzie kontynuował swoje badania, uwzględniając także klasyczne metody taksonomii. Jego prace wspomaga finansowo National Science Foundation.
 
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA