fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Robot uczestniczył w transplantacji wątroby

Robot Da Vinci SHDI potrafi samodzielnie operować
AFP
Po raz pierwszy na świecie robot uczestniczył w przeszczepie wątroby
Operację przeprowadzili lekarze w centrum transplantologii ISMETT w Palermo na Sycylii (Istituto Mediterraneo per Trapianti e Terapie ad Alta Specoalizzazione). Zespołem kierował prof. Ugo Boggi. Biorcą był 46-letni mężczyzna chory na marskość wątroby, dawcą jego młodszy o dwa lata brat.
Użyty podczas operacji robot Da Vinci SHDI, przypominający ośmiornicę, został zbudowany w Multidyscyplinarnym Centrum Robotyki Chirurgicznej w Pizie.
Komunikat ogłoszony przez ISMETT nie podaje daty operacji. Trwała 10 godzin i u żadnego z braci nie wystąpiły komplikacje pooperacyjne. Obaj opuścili szpital po dziewięciu dniach i czują się dobrze. Operacja polegała na przeszczepie choremu części wątroby pobranej od dawcy. Robot Da Vinci SHDI samodzielnie operował dawcę, otworzył jamę brzuszną i odciął fragment wątroby.
„Tylko ramiona robota operowały wewnątrz jamy brzusznej dawcy. Po raz pierwszy na świecie poważna operacja inwazyjna  została przeprowadzona całkowicie i wyłącznie techniką robotyczną",  stwierdza komunikat ISMETT.
Roboty były używane już wcześniej  podczas operowania jamy brzusznej, ale we wszystkich  przypadkach chirurg  przeprowadzał część interwencji, wkładał dłonie do jamy brzusznej, aby precyzyjnie sterować ruchami robota. Tym razem chirurg nie otwierał jamy brzusznej ani nie uczestniczył w resekcji organu. Rozcięcie miało jedynie 9 centymetrów długości i wymagało założenia tylko pięciu szwów.
– Roboty chirurgiczne    mogą wykonywać ruchy, których precyzja jest nieosiągalna dla ręki chirurga. Dzięki temu robot może przeprowadzać nie tylko drobne zabiegi, ale także poważne operacje transplantologiczne, nie powodując krwotoku, sprawiając mniej bólu, skracając czas  operacji i okres powrotu do normalnego życia – podkreśla prof. Ugo Boggi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA