fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Nowy regulamin sądów ma uwzględnić w ich pracy postęp techniczny

Nowy regulamin sądów ma uwzględnić w ich pracy postęp techniczny
Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Nowy regulamin sądów ma uwzględnić w ich pracy postęp techniczny
Minister sprawiedliwości planuje zmienić regulamin urzędowania sądów powszechnych. Zmusza go do tego wprowadzenie do sądów możliwości protokołowania przebiegu procesu za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk i obraz. Dzięki temu w sądach ma być sprawniej, a odczuć mają to nie tylko sędziowie, ale także pracownicy, strony, świadkowie i inni interesanci.
MS nakłada na prezesów sądów apelacyjnych obowiązek tworzenia oddziałów i sekcji informatycznych. Zwiększona zostanie też liczba zespołów do spraw analiz i organizacji pracy.
Kolejna zmiana w regulaminie dotyczy pozycji, w jakiej podsądny pozostaje, kiedy sąd się do niego zwraca. Do tej pory prawie zawsze musiał wstawać. Wyjątek dotyczył sytuacji zdrowotnych. Teraz będzie mógł pozostać w pozycji siedzącej także wtedy, gdy wymagać będzie tego troska o jakość nagrania.
Jeśli strona będzie chciała skorzystać z nagrań z przebiegu rozprawy, to musi mieć zagwarantowany dostęp nie tylko do płyt, lecz także do urządzeń, które pozwolą na ich odtworzenie. Na odsłuchanie z rozprawy może liczyć albo w czytelni, albo biurze obsługi interesantów.
Nowy regulamin nakłada też na sądy dodatkowe obowiązki. Sąd I instancji będzie miał obowiązek przesłać do odwoławczego w ślad za aktami sprawy także wersję elektroniczną uzasadnienia orzeczenia tego sądu. Jeśli sprawa trafi do sądu odwoławczego na skutek środka odwoławczego, to sąd dostanie dostęp do zapisu (obrazu i dźwięku) za pomocą systemu teleinformatycznego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA