fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosjanie wkraczają na Nową Ziemię

Iwona Trusewicz
Na lodowym archipelagu stanie zakład wzbogacania rud metali. Rosjanie zainwestują ponad 300 mln dolarów
Inwestorem jest grupa Summa miliardera Zajwudina Mahomedowa. O decyzji wejścia na Nową Ziemię poinformował agencję Prime-TASS prezes Aleksander Winokurow. Zapowiedział, że inwestycja ruszy w ciągu roku.
Summa ma licencję na wydobycie metali ze złoża Pawłowskie na Nowej Ziemi. Zalega w nim cynk, a także ołów i srebro. Szczególnie cynk jest teraz na światowych rynkach bardzo poszukiwany. popyt rośnie 4-5 proc. rocznie. Najwięcej importują Chiny.
Największym problemem inwestycji na Nowej Ziemi są trudne warunki wydobycia. Archipelag leży na Północnym Oceanie Lodowatym między Morzem Barentsa a Morzem Karskim.
Wyspy są bezdrzewne, pokryte tundrą, panują bardzo niskie temperatury i krótkie lato. W najcieplejszym sierpniu średnia temperatura to 2,5-6,5 st. C. Zima to burze śnieżne, zamiecie, huraganowe wiatry i temperatura poniżej - 40 st C.
Summa to koncern, który zalicza coraz więcej sukcesów biznesowych. Ma aktywa paliwowe, transportowe. W 2011 r grupa wygrała przetarg na budowę nowego terminalu paliwowego w największym porcie Europy - Rotterdamie.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA