fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Mniej kredytów konsumpcyjnych

Fotorzepa, Bartosz Sadowski BS Bartosz Sadowski
Spada liczba nowo udzielanych kredytów konsumpcyjnych. To efekt zmiany polityki w kilku bankach specjalistycznych
Od grudnia 2011 roku narasta tempo spadku ilości nowo udzielanych kredytów konsumpcyjnych. W pierwszym kwartale 2012 roku liczba sprzedanych kredytów gotówkowych spadła w porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku aż o ok. 20 proc. – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej opublikowanych w najnowszym raporcie  „Kredyt Trendy".
- Poczynając od grudnia 2011 r. spadki ilości udzielonych kredytów konsumpcyjnych wyraźnie się pogłębiły – mówi dr Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK. – Trend ten utrzymuje się już czwarty miesiąc z rzędu i narasta, nie jest to więc prawdopodobnie zjawisko przejściowe bądź sezonowe – dodaje. Zahamowanie akcji kredytowej jest szczególnie widoczne, jeśli porównujemy dane za rok 2011, wówczas  spadki sprzedaży liczone rok do roku były zaledwie kilkuprocentowe.
Jak podaje raport „Kredyt Trendy" liczba nowych umów na kredyty konsumpcyjne zmniejszyła się znacznie w kilku bankach specjalizujących się w consumer finance, które miały istotny udział w całym rynku. To zmiana ich polityki kredytowej zdecydowała o aż 20 proc. spadku nowej sprzedaży, pomimo dużej aktywności mniejszych konkurentów. - Banki funkcjonujące w segmencie consumer finance finansują akcję kredytową głównie ze środków zewnętrznych, pochodzących od spółek-matek. Gwałtowne zmniejszenie kredytowania przez niektóre z nich może świadczyć albo o wycofywaniu się dysponentów funduszy z rynku polskiego, albo o przerzuceniu środków na rynek nieregulowany. Jeśli proces ten będzie postępował, może tworzyć nowe ryzyka systemowe – zauważa dr Topiński.
Sprzedaż kredytów spadła ilościowo o 20 proc., jednak jednocześnie ich wartość wzrosła o blisko 5 proc.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA