fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Marmurowa droga

Krzysztof Urbański
70 -metrowy fragment głównej arterii miasta sprzed 2 tys. lat odkryli archeolodzy w Salonikach, drugim co do wielkości mieście Grecji
Marmurowa droga została odkopana podczas prac przy budowie metra. Znajduje się siedem metrów od powierzchni w centrum miasta. W przybliżeniu biegnie w tym samym kierunku co nowoczesna arteria Egnatia Avenue.
Fragment drogi będzie udostępniony zwiedzającym, kiedy prace przy budowie podziemnej kolei zostaną zakończone w roku 2016.
Droga zbudowana była z płaskich marmurowych kamieni, niektóre z nich pokryte są rysunkami dzieci, które na drodze bawiły się podobnie jak współczesne. Inne noszą ślady kół wozów konnych. Na miejscu archeolodzy znaleźli także narzędzia, lampy i podstawy marmurowych kolumn.
Archeolog Viki Tzanakouli powiedziała agencji AP, że droga rzymska ma około 1800 lat, a pod nią znajduje się o 500 lat starsza droga zbudowana przez starożytnych Greków.
— Odkryliśmy drogi, jedna nad drugą, odsłaniając historię miasta na przestrzeni wieków — powiedziała Tzanakouli. — Starożytne trakty i prostopadłe do nich drogi wydają się ściśle pasować do dróg w dzisiejszym mieście.
Prace przy budowie metra rozpoczęto w 2006 r. Archeolodzy zyskali wyjątkową okazję do badań pod gęsto zaludnionym miastem — ale odkrycie spowodowało lata opóźnień w realizacji projektu metra. W 2008 roku na jednej ze stacji odkryto ponad 1000 grobów o różnych kształtach i rozmiarach. Niektóre z nich były wypełnione biżuterią, monetami i innymi artefaktami.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA