fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Irańskie statki o nowych nazwach i fladze

Bloomberg
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Irańscy armatorzy zmieniają nazwy swych statków i rejestrują pod nową flagą, aby ominąć europejskie sankcje na handel ropą – wynika z danych o światowej żegludze
Irańskie  zbiornikowce kursują więc regularnie z dostawami ropy dla Europy na niecały    tydzień od zakazu jej kupowania. Statek „Haraz" nazywa się teraz „Freedom", „Nesa" przemienił  w „Truth", a „Sima"  stał się „Blossomem". Co najmniej jedna trzecia floty operatora zbiornikowców państwowego armatora NITC przerejestrowało się z Malty i Cypru na archipelag Tuvalu na Pacyfiku czy w Tanzanii.
NITC nie podlega sankcjom ONZ, ale w związku z rosnącym naciskiem Unii na MaltE i Cypr, by zaprzestały udzielania swych flag narodowych statkom związanym  z rządem w Teheranie  NITC postanowił zmienić banderę na Tuvalu na 11 ze swych 39 jednostek i Tanzanii  na co najmniej trzech.
Statki handlowe muszą mieć flagę  widniejącą w krajowym rejestrze statków, aby mogły zawijać do większości portów  na  świecie.
Według danych o  ruchu statków będących w posiadaniu agencji Reutera, dwa zbiornikowce, teraz o nazwach „Pionner" i „Elite" płynęły w niedzielę po Morzu Czerwonym w kierunku Europy, gdzie zakaz kupowania  irańskeij ropy zacznie obowiązywać  od 1 lipca.
Inny irański armator objęty sankcjami ONZ,  IRISL często zmieniał nazwy swych statków, aby ukryć  ich powiązania z właścicielem, którego Waszyngton i Unia  podejrzewaj o pomoc w transportowaniu sprzętu wojskowego dla Iranu.
Tylko  trzy z 15 jednostek NITC, których pokładowe nadajniki pozycji wskazują, że nie zostały wyłączone, nie  zmieniły dotąd swych nazw.
Pod flagą Tanzanii pływają teraz „Companion" o nośno ści 318 tys. DWT, wcześniej „Davar" , „Freedom"(317 tys. DWT, d.Haraz)  i „Daisy" ( 158 tys. DWT, d.Susangird).
Flaga archipelagu atoli z Pacyfiku powiewa z kolei  nad „Precious" (317 tys. DWT, d.Hoda),  nad „Pioneer" (312 tys. DWT, d.Hadi),   nad „Lena"( d.Hamoon), „Truth" (d.Nesa), „Motion" (d.Najm), „Brawny" ( d.Nabi) i „Elite" (d.Noah) – wszystskie po 300 tys. DWT  oraz nad „Alpha" (d.Abadan) i „Neptune" (d.Astaneh) – po 98 tys. DWT.

Wyłączone radary

Wcześniej Iran ukrywał się przed międzynarodową kontrolą, aby uniemożliwić  Zachodowi ocenę wielkości eksportu ropy. Teheran polecił kapitanom większości 39 zbiornikowców NITC, by wyłączyli czarne skrzynki nadajników używanych w żegludze handlowej do ustalania pozycji i kursu każdego statku.
Iranowi pomagali w tym klienci, bo otrzymywali duże rabaty, np. fracht  za darmo, atrakcyjne  warunki kredytowe. Nic wiec dziwnego, że w ostatnich miesiącach było bardzo  trudno uzyskać  jakiekolwiek  informacje.
Na wiosnę  Automatyczny System Identyfikacji  (AIS) działający   w czasie rzeczywistym wykazał, że zaledwie 7 z  25 bardzo dużych zbiornikowców  VLCC  kursowano z włączonym  transponderem. Tylko dwie z 9 mniejszych jednostek NITC, mogących korzystać z Kanału Sueskiego pływały jawnie.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA