fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Pomysł na plac dla Kamienic Krakowskich

Koncepcja Kamienic Krakowskich
KCI
Ogólnopolski konkurs na koncepcję zagospodarowania placu miejskiego w ramach inwestycji „Kamienice Krakowskie" ogłosiła wczoraj spółka KCI SA
Na budowę „Kamienic Krakowskich" zdecydowała się giełdowa spółka KCI, wchodząca w skład grupy GREMI. Całość inwestycji ma wartość ok. miliarda złotych. W ciągu pięciu lat ma  powstać nowoczesne „miasto w mieście" – 2800 mieszkań i wszelkie udogodnienia, jakich potrzebować będą ich przyszli lokatorzy.
Sercem osiedla, które wyrośnie na terenach dawnej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Krakowie,  ma być atrakcyjny dla przyszłych mieszkańców plac - miejsce spotkań.
Otwarty konkurs architektoniczny to element koncepcji rewitalizacji całego obszaru poprzemysłowego w tej części Krakowa. Jego organizatorowi zależy na ciekawych pomysłach zagospodarowania placu i – przede wszystkim - zachowaniu w tym rejonie starych drzew.
Takie atrakcyjne miejsce pełne zieleni powinno sprzyjać wypoczynkowi i integracji mieszkańców planowanego osiedla. Wokół placu miejskiego staną wielorodzinne budynki. W ich podcieniach, na parterze zaplanowano także lokale usługowe. KCI liczy na oryginalne zagospodarowanie całego osiedla. Projekty samych kamienic powstają już w pracowni Skoczek&Wojdacki.
- Nowoczesne kamienice mają być synonimem luksusu, prestiżu i dobrego smaku. Nie chcemy jednak, by przyszłe osiedle stało się enklawą wyłącznie dla ludzi bardzo zamożnych – zapewnia Dorota Jasieńska, dyrektor marketingu i sprzedaży KCI SA. – Oprócz oferty dla osób z zasobnym portfelem będą tu także mieszkania, w których cena mkw. wyniesie poniżej 6 tys. zł. To dobra stawka  jak na Krowodrzę. Będą mogły tu zamieszkać np. rodziny z dziećmi.
A zaplanowano trzy rodzaje kamienic: herbowe, rodowe i mieszczańskie. KCI przekonuje, że powinny zadowolić klientów o różnych możliwościach finansowych. I obiecuje, że szybkie tempo realizacji gwarantuje, że lokatorzy wprowadzający się do kolejno oddawanych budynków nie będą żyli przez lata na wielkim placu budowy.
Teren przeznaczony na plac, który jest przedmiotem konkursu, ma kształt koła o promieniu ok. 29 m. Przez środek placu przebiegać będzie ulica. Jak wykorzystać takie miejsce, zdecyduje – po ocenie konkursowych projektów – kapituła.
Zasiadają w niej prof. Andrzej Wyżykowski, główny architekt Krakowa, Bogdan Skoczek – z pracowni, gdzie powstała koncepcja inwestycji Kamienice Krakowskie, architekt Marek Dunikowski i Grzegorz Hajdarowicz, właściciel Grupy GREMI, prezes wydawnictwa Presspublica. Najważniejszym kryterium oceny prac będą funkcjonalność i oryginalność kompozycji – wynika z regulaminu konkursu.
Prace można nadsyłać do KCI do 31 sierpnia, a ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 28 września. Patronat medialny nad konkursem objęła „Rzeczpospolita". Na stronie www.rp.pl/nieruchomosci, a także na stronie www.mieszkaniowy.as znajdą się informacje o konkursie, a we wrześniu - jego wyniki.
Czytelnicy i internauci także będą głosować na najciekawsze prace. Będzie to możliwe za pośrednictwem strony www.mieszkaniowy.as. Przyznają nagrodę za najciekawszy projekt placu – 1500 zł brutto dla zwycięzcy (odpowiednio 1000 i 500 zł za kolejne miejsca). Kapituła konkursowa przyzna oczywiście własne nagrody. Zwycięzca dostanie 6000 zł brutto, za II miejsce przewidziano 3000 zł, a za III – 1000.
Są też nagrody dla głosujących czytelników i internautów – za najlepsze uzasadnienie wyboru danej pracy można wygrać tablet oraz trzy prenumeraty  „Rzeczpospolitej" on-line. Tu o ich przyznaniu zdecydują przedstawiciele KCI.
Kamienice Krakowskie
* Nowe osiedle powstanie w dzielnicy Krowodrza, na terenie ok. 10 hektarów. Chodzi o rejon między ulicami: Wrocławską, Poznańską i Racławicką. Działka jest położona nieco ponad 2 km od krakowskiego Rynku Głównego oraz dworca, a także stosunkowo blisko autostrady A4 (ok. 10 km) i lotniska w Balicach (ok. 12 km). Bardzo blisko jest stąd do stacji PKP Łobzów, która w przyszłości ma się stać częścią kolei podmiejskiej.
* Osiedle będzie nawiązywać swoim charakterem do dobrych tradycji budowana kamienic i wykorzystywania sprawdzonych pomysłów, a mianowicie przestronnych holi, dobrze doświetlonych klatek schodowych, gdzie gra światła tworzy niepowtarzalną atmosferę.
* Każda Kamienica ma mieć swój herb, który z założenia kojarzy się z przynależnością do elitarnego grona. W skład Kamienic Krakowskich wchodzą  trzy rodzaje budynków: Kamienice Herbowe, Rodowe i Mieszczańskie.
* Inwestor zakłada, że całe osiedle powstanie w ciągu pięciu lat.
* Teren inwestycji                                             ok. 10 ha
* Powierzchnia użytkowa mieszkań                   ok. 130 tys. mkw.
* Liczba mieszkań                                              ok. 2 800
* Powierzchnia użytkowa usług                          ok. 13 100 mkw.
* Liczba miejsc postojowych                              ok. 2 500
* Przychód z inwestycji                                       ok. 1 mld zł
źródło: KCI
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA