fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

WUG: górnicza delegacja z Albanii w Polsce

Do Polski przyjechała 12-osobowa delegacja inżynierów górnictwa, ekonomistów i finansistów reprezentujących Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Energii Republiki Albanii oraz tamtejsze kopalnie oraz zakłady wydobywające chrom i miedź
Delegacji przewodniczy Refie Spahiu – dyrektor ministerialnej Górniczej Inspekcji. Gościom towarzyszy prof. Armile Teta, który studiował w naszym kraju. Celem wizyty jest zapoznanie się z funkcjonowaniem polskiego nadzoru górniczego, jego strukturą organizacyjną, kompetencjami i podstawami prawnymi i konsekwencjami wydawanych decyzji. Republika Albanii przygotowuje się do utworzenia własnego systemu nadzoru górniczego, ponieważ spodziewany jest wzrost inwestycji w sektorze wydobywającym kopaliny i firm okołogórniczych.
- Staramy się korzystać z najlepszych doświadczeń światowych i dostosowywać je do naszych realiów i chętnie też dzielimy się naszą wiedzą, prowadząc szeroką współpracę międzynarodową. To dla nas dowód uznania, gdy zagraniczne delegacje chcą zapoznawać się z naszymi rozwiązaniami organizacjami tworząc lub zmieniając swoje systemy nadzoru górniczego. Delegacje Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Energetyki Republiki Albanii gościmy nie pierwszy raz. Podobna wizyta, ale w innym składzie osobowym i zakresie problemowym, odbyła się w maju 2009 r. Trzy lata temu zapoznaliśmy naszych gości z Albanii z działalnością urzędu przede wszystkim w aspekcie organizacyjnym, dokumentacyjnym oraz dostosowywania polskiego prawa górniczego do prawa wspólnotowego, do dyrektyw Unii Europejskiej. Obecna wizyta będzie dłuższa i będzie można przedstawić gościom znacznie szerszy zasób wiedzy – mówi Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Albańska delegacja będzie przebywała na Śląsku do 30 czerwca. W poniedziałek goście zapoznali się ze strukturą i organizacją organów nadzoru górniczego w Polsce, prawnymi podstawami działalności WUG oraz jego jednostek terenowych i specjalistycznych, zagrożeniami naturalnymi w polskim przemyśle wydobywczym, funkcjonowaniem komisji powołanych przez prezesa WUG. Drugi dzień wizyty również będzie miał charakter informacyjny, przedstawione zostaną zasady i wyniki działalności kontrolnej WUG; wymogi prawne i metodyka prowadzonej profilaktyki wypadkowej; zasady postępowania powypadkowego w kontekście obowiązków i uprawnień nadzoru górniczego; aktualne wymagania kwalifikacji górniczych stawiane osobom zatrudnionym w ruchu zakładów górniczych oraz pracownikom inspekcyjno-technicznym urzędów górniczych. W kolejnych dniach pobytu delegacja Republiki Albanii zapozna się przepisami z najważniejszymi przepisami prawa wspólnotowego dotyczącymi górnictwa oraz współpracą nadzoru górniczego z organami administracji.
Dla gości z Albanii przygotowana została także prezentacja działalności polskiego górnictwa w ochronie środowiska oraz wizyty studyjne w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Archiwum Mierniczo-Geologicznym WUG, kopalnie węgla kamiennego Pniówek i zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA