fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca

Firmy dbają o pracownice, które urodziły dzieci

Praca zdalna
Fotorzepa, Darek Golik
Do przedsiębiorców zaczyna docierać, że urodzenie dziecka przez pracownicę nie musi dla firmy oznaczać kłopotu
Właściciele firm zorientowali się, że dla nich łatwiej i taniej jest wprowadzić proste udogodnienia dla mam, niż zatrudnić nowych pracowników.
Z badań portalu Mamawpracy.pl wynika, że już w niemal co drugiej firmie rodzice mogą liczyć na pomoc w łączeniu obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Aż 45 proc. pytanych matek ma możliwość elastycznego ustalania godzin pracy, 13 proc. – podpisane umowy zadaniowe, a ponad 11 proc. zostało telepracownikami. – Wiele z nich twierdziło też, że choć oficjalnie nie stosuje się wobec nich żadnych udogodnień, nikt nie robi im problemów, gdy od czasu do czasu chcą pracować w domu albo wyjść wcześniej – mówi Joanna Gotfryd z portalu mamopracuj.pl.
Na przychylniejsze traktowanie rodzicielstwa największe szanse mają specjalistki
– od marketingu, finansów czy sprzedaży, ale także lekarki, nauczycielki i urzędniczki. – Wynika to oczywiście ze specyfiki wykonywanej przez nie pracy, ale także z tego, że specjalistki decydują się na dziecko późno, kiedy mają już co najmniej pięć lat doświadczenia zawodowego i pracodawcom zależy na tym, żeby szybko wróciły po urlopie – tłumaczy Gotfryd.
Z tego właśnie powodu krakowskie centrum finansowo-księgowe firmy Electrolux zdecydowało się uelastycznić czas pracy: wprowadzić możliwość telepracy oraz indywidualnego ustalania godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy. – Zdecydowaliśmy się na to, bo nie chcieliśmy stracić dobrych pracowników – mówi Dominika Kosman z Electroluxa.
Zdaniem ekspertów są to coraz popularniejsze praktyki. – Tak dużo się o tym obecnie mówi, że do przedsiębiorców zaczyna docierać, że urodzenie dziecka przez pracownicę nie musi być kłopotem dla firmy. Starają się wszystko tak zorganizować, żeby mama jak najszybciej wróciła do pracy – mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.
Z ułatwień w firmach korzystają coraz częściej także ojcowie. Dzięki temu rodzice mogą dzielić się opieką nad dzieckiem. – Nasze badania pokazują, że niemal co trzeci ojciec na równi z matką zajmuje się opieką nad dzieckiem. Jest to możliwe także dlatego, że firma pozwala pracować w takich godzinach, w jakich im najwygodniej – mówi Gotfryd. – Te matki, które mają wsparcie ze strony ojców dzieci, szybciej i chętniej wracają do pracy.
Na lepszą atmosferę wokół macierzyństwa wskazują też wyniki konkursu, w którym „Rz" i Fundacja Świętego Mikołaja przyznają tytuły „firmy przyjaznej mamie". – Coraz częściej dostajemy informacje, że firmy godzą się na elastyczny czas pracy, wykonywanie części zadań z domu, kobiety nie boją się o zatrudnienie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego – mówił Jakub Antoszewski z Millward Brown SMG KRC, partnera konkursu, podczas majowej gali wieńczącej jego piątą edycję.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA