fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Toga jest niezbędnym elementem stroju prawnika

Toga adwokata
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Nie szata zdobi człowieka, ale toga na pewno prawnika. Nie jest to złota myśl, ani stare powiedzenie. Toga jest po prostu niezbędnym elementem stroju sędziego, prokuratora i adwokata. Regulują to specjalne rozporządzenia ministra sprawiedliwości
Toga jest wełnianą suknią, sięgającą powyżej kostek. Najważniejszy w niej jest żabot, czyli ozdoba przypinana lub przyszywana pod szyją, na przodzie.
Jaki kolor ma żabot adwokata? - to jedno z częstych pytań w różnych teleturniejach. Łatwo na nie udzieli odpowiedzi prawnik lub ktoś, kto akurat jest podsądnym. Innym jednak sprawia dużo kłopotu

Kolory żabotu

Kolor żabotu zależy od wykonywanego zawodu prawniczego zobacz galerię zdjęć.
Sędziowie naszą togi, gdzie przy kołnierzu wszyty jest żabot z fioletowego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, długości 21 cm, szerokości u dołu 28 cm, ułożony w trzynaście kontrafałd, których środkowa - szerokości 2 cm - ma fałdy po obu stronach; pozostałe kontrafałdy biegną w kierunku rękawów. Żabot z prawej strony togi jest zapinany na guziczek.
Prokuratorzy mają aksamitny żabot koloru czerwonego, adwokaci zielony.
Dla radców prawnych biorących udział w rozprawach sądowych przy kołnierzu togi wszyty ma być żabot z ciemnoniebieskiego jedwabiu.
U radców prawnych prokuratorii generalnej Skarbu Państwa kołnierz i mankiety togi mają wypustkę z aksamitu w kolorze błękitnoszarym, której szerokość wynosi 0,5 cm.
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mają żaboty koloru biało-czerwonego.
Rozporządzenia ministra sprawiedliwości podają dokładne wytyczne dla krawców. Na przykład dla tych, którzy szyją prokuratorów: "Toga jest suknią fałdzistą z lekkiego czarnego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, sięgającą powyżej kostek - około 25 cm od ziemi. U góry ma odcinany karczek szerokości 21 cm.
Toga u dołu ma w obwodzie od 2 m 70 cm do 2 m 78 cm i od karczka w dół ułożona jest w kontrafałdy: po 3 na obydwu przodach togi oraz 5 do 7 na plecach. Środkowa kontrafałda na plecach togi ma fałdy po obu stronach; pozostałe kontrafałdy są wszywane do karczka w kierunku rękawów.
Kołnierz togi jest okrągły, płasko wyłożony, zapinany pod szyją na haftkę. Szerokość kołnierza wynosi z tyłu 16 cm, a z przodu 18 cm. Końce kołnierza są ścięte, tworząc wycięcie w formie kąta prostego. Toga zapinana jest na 5 guzików, z których jeden umieszczony jest po prawej stronie tuż pod kołnierzem, a 4 dalsze są kryte, umieszczone poniżej karczka.
Rękawy togi u góry ułożone są w 7 do 9 kontrafałd, tworząc bufy. Rękawy mają u dołu w obwodzie 75 cm i skrojone są w ten sposób, że po odwinięciu tworzą mankiety szerokości 10 cm, przymocowane z przodu do szwów rękawów. Wewnątrz rękawa przy przegubie ręki umieszczony jest zatrzask, na który można rękaw zapinać.
Przy kołnierzu togi wszyty jest żabot z czerwonego materiału wełnianego lub wełnopodobnego długości 21 cm, szerokości u dołu 28 cm, ułożony w 13 kontrafałd, z których środkowa - szerokości 2 cm - ma fałdy po obu stronach; pozostałe kontrafałdy biegną w kierunku rękawów. Żabot z prawej strony togi jest zapinany na guziczek. Przody togi po obu stronach wewnętrznych mają podszycie z tego samego materiału co toga, szerokości 10 cm. Przód togi, boki i karczek są szyte podwójną stebnówką, szerokości 0,5 cm, a karczek togi podszyty jest czarną podszewką.
Kołnierz togi i mankiety mają wypustkę z czerwonego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, szerokości 0,5 cm."
Kolor żabotu zależy od wykonywanego zawodu prawniczego

Toga na uczelni i w samorządach

Nie tylko prawnicy noszą togi, ale także senatorowie uczelni i włodarze miast. W ich przypadkach kroje i rodzaje są bardziej dowolne i przez to bywają bardziej ubogacone.
Zobaczmy np. statut Uniwersytetu Śląskiego: „Toga, czworokątny biret i rękawiczki rektora są koloru czerwonego. Toga ma purpurowe obszycie, a mucet wykonany jest z imitacji futra gronostajów. (...) Togi prorektorów są koloru czarnego z purpurowymi obszyciami, a ich czworokątne birety są koloru czerwonego. Mucety są koloru czerwonego z obszyciami wykonanymi z imitacji futra z gronostajów. Togi i czworokątne birety dziekanów są koloru czarnego."
Mucety tóg dziekanów mają kolory oznaczające wydziały. Mucet to krótka zapinana z przodu pelerynka z niewielkim kapturem.
Specjalne świąteczne togi noszą także burmistrzowie i prezydenci miast. Nie jest to ich obowiązkiem, ale niektórzy radni np. z Gdańska zadekretowali, że podczas najważniejszych imprez muszą zakładać odświętny strój.
Włodarze miast muszą pamiętać także o łańcuchu, lasce i dzwonku, bo to także są atrybuty władzy samorządowej.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA