fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Rajd św. Mikołaja trwa

Warszawskie indeksy zakończyły przedostatnią sesję roku na plusach. Ale informacje napływające po południu z giełd
Dzięki bankom i spółkom budowlanym WIG zyskał wczoraj 1,4 proc. Identyczny wynik zanotował wskaźnik największych i najbardziej płynnych spółek WIG20.
Analitycy tłumaczą, że fundusze inwestycyjne stosują tzw. window dressing, czyli podciągają ceny akcji na koniec roku, by później pochwalić się dobrymi wynikami. Jeżeli ta siła będzie przeważająca, to również dziś można oczekiwać zwyżek. Z drugiej jednak strony, negatywnie odbierane mogą być informacje napływające z giełd amerykańskich. Wśród największych spółek najwyższy wzrost zanotowały akcje PKO BP, których cena podskoczyła o 3,5 proc. Podczas trzech ostatnich sesji zyskały one aż 7 proc., co m.in. jest efektem rekomendacji wydanej w czwartek przez analityków UBS Warburg, którzy ustalili cenę docelową walorów banku na 62 zł. Wczoraj na zamknięciu kosztowały one 54,5 zł. Inne banki również radziły sobie całkiem dobrze. Najniższy wzrost (tylko 0,5 proc.) odnotowało Pekao SA, ale za to obrót jego akcjami był największy. W pierwszych godzinach sesji ich cena mocno rosła i dopiero po południu inwestorzy zaczęli realizować zyski. Nieźle wypadły spółki budowlane i deweloperzy. Polimex zyskał 2,6 proc., a Polnord 2,1 proc. Nie najlepsza atmosfera panowała natomiast na giełdach w Nowym Jorku. Na zamknięciu sesji Dow Jones i S&P 500 traciły po prawie 1,5 proc. Morderstwo liderki pakistańskiej opozycji Benazir Bhutto zwiększyło obawy o stabilność polityczną w regionie i podbiło ceny ropy. U większości inwestorów powrócił niepokój związany z inflacją.
Analitycy Goldman Sachs ostrzegli przed dalszymi odpisami na straty w Citigroup, co zaciążyło nie tylko na akcjach tej grupy, ale i całego sektora finansowego. Co więcej, listopadowy wzrost zamówień na dobra trwałe w USA był znacznie niższy od oczekiwań.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA