fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Anonymous atakują strony internetowe

AFP
Hakerzy z grupy Anonymous atakują coraz większą liczbę stron internetowych
Do tej pory nie działały lub nie działają strony internetowe: pip.gov.pl, arimr.gov.pl, uzp.gov.pl, premier.gov.pl, knf.gov.pl, abw.gov.pl, pawelgras.pl, psl.org.pl, ms.gov.pl, abw.gov.pl, cbs.policja.pl, platforma.org, mon.gov.pl, prezydent.pl.
Większość ze stron jest co jakiś czas ponownie widoczna. Grupa Anonymous oświadczyła, że ujawni dokumenty dotyczące wielu polskich polityków, jeśli podpiszą oni porozumienie ACTA.
Ponadto na twitterze pojawił się wpis, w którym Anonymous zapewnili, że będą atakować polskie strony rządowe do 26 stycznia.

Jutro spotkanie ws. ACTA

Szef MAC Michał Boni poinformował, że w poniedziałek dojdzie do spotkania ws. międzynarodowego porozumienie dotyczącego walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA. W spotkaniu poza nim samym i premierem Donaldem Tuskiem wezmą także udział szefowie MSZ i MKiDN. Zdaniem ministra administracji i cyfryzacji potrzebny jest czas na analizę wszystkich warunków prawnych związanych z porozumieniem ACTA.

MON: informatyczne zasoby wojska są bezpieczne

Systemy informatyczne armii, działające bez kontaktu z Internetem, są bezpieczne; problemy dotyczą tylko należących do wojska ogólnodostępnych stron internetowych i wiążą się z masowymi wejściami na nie - oświadczył rzecznik prasowy MON Jacek Sońta. Polska ma podpisać międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA 26 stycznia w Tokio. Rząd przyjął już uchwałę o udzieleniu zgody na podpisanie ACTA i o warunkach jej wykonania. Jednak minister administracji i cyfryzacji Michał Boni w piątek poinformował, że poprosił premiera o ponowną dyskusję na ten temat. Spotkanie odbędzie się prawdopodobnie w najbliższy wtorek po posiedzeniu rady ministrów. Boni dodał, że z powodu protestów na świecie podpisanie porozumienia może się przesunąć. ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jego nazwę można przetłumaczyć jako "porozumienie przeciw obrotowi podróbkami", dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. Rada UE decyzję o podpisaniu go podjęła za polskiej prezydencji na posiedzeniu 15-16 grudnia 2011 z udziałem ministrów rolnictwa i rybołówstwa, pod przewodnictwem Marka Sawickiego. Kraje UE uzgodniły przystąpienie do porozumienia na szczeblu eksperckim; w takim przypadku jest przyjętą praktyką, że formalną decyzję podejmują bez dyskusji ministrowie na dowolnym posiedzeniu. "Celem ACTA jest nawiązanie międzynarodowej współpracy, aby poprawić egzekwowanie prawa własności intelektualnej i stworzyć międzynarodowe standardy działań przeciw naruszaniu własności intelektualnej na dużą skalę. Negocjacje zakończyły się w listopadzie 2010 r." - poinformowała Rada UE w komunikacie prasowym wydanym po grudniowym posiedzeniu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA