fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Będzie można przeznaczyć 1 proc. na konkretny cel

Osoby, które zechcą przekazać 1 proc. swojego podatku na określony cel, będą miały taką możliwość. Wystarczy, że podadzą go w zeznaniu rocznym w rubryce „inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”.
W miniony piątek, 21 grudnia 2007 r., Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej komunikat w sprawie przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) za pośrednictwem urzędów skarbowych. To wynik doniesień prasowych i apeli rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy nierzadko sami zbierają fundusze na leczenie i rehabilitację swoich pociech.
Od 1 stycznia 2007 r. to urzędy skarbowe mają wysyłać na konto wskazanego adresata 1 proc. należnego podatku, a nie sami podatnicy. Jak twierdzi ministerstwo, zmiana zasad wpłat z tytułu 1 proc. nie oznacza, że darczyńcy zostali pozbawieni prawa do swobodnego nimi dysponowania. „Nadal to podatnik decyduje o tym, czy chce wspomóc cele statutowe OPP, której organizacji i jaką kwotą”. Innego zdania byli natomiast rodzice chorych dzieci. Twierdzili, że fiskus będzie przesyłał 1 proc. na wskazaną organizację pożytku publicznego. Nie ma natomiast umocowania prawnego, aby adresować te środki na konkretną osobę mającą subkonto w fundacji i na której leczenie najbliżsi zbierają pieniądze. Mimo że z tego powodu nie zmienią się formularze PIT, to i tak znajdzie się na nich miejsce, by zaznaczyć, do kogo konkretnie adresujemy 1 proc. podatku. Jak bowiem poinformowało ministerstwo, podatnik w składanym przez siebie zeznaniu może podać dodatkową informację, która w jego ocenie ma wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel). Będzie ją mógł zamieścić w rubryce „inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem” znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. należnego podatku.
W formularzu PIT-28 będzie to poz. 135, w PIT-36 poz. 311, w PIT-36L poz. 107, w PIT-37 poz. 123 i w PIT-38 poz. 59. Ten istotny dla wielu problem został więc rozwiązany. Według zapewnień Ministerstwa Finansów informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot. „Należy jednak pamiętać, że rozdysponowanie środków przekazanych przez organ podatkowy pozostaje w wyłącznej gestii organizacji pożytku publicznego i powinno się odbywać w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji określonym w statucie oraz z przepisami prawa powszechnie obowiązującego” – czytamy w komunikacie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA