fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Gwiazdy błyszczą na święta

PAT
Jan Bończa-Szabłowski
Wysyp filmowych bestsellerów, koncerty, wizyty u znanych artystów. Tak zapowiadają się nadchodzące święta w stacjach telewizyjnych. Jak co roku będzie to czas wspólnego kolędowania
Gwiazdy na Gwiazdkę to poniedziałkowe spotkania w telewizyjnej Dwójce z podziwianymi i lubianymi osobistościami naszej kultury i ich rodzinami. W wieczór wigilijny swoje najpiękniejsze Wigilie wspominać będą m.in. Anna Seniuk z dziećmi, Justyna Steczkowska z rodziną, Urszula Dudziak z córkami (11.05, 13.50, 16.05, 17.50, 19.00). Ten magiczny czas skłania do zwierzeń i wspomnień, do sentymentalnych powrotów do lat dziecięcych, do przywołania w pamięci ludzi, którzy odeszli. Zaproszone gwiazdy podzielą się swoimi przeżyciami i złożą życzenia telewidzom.
Wieczór najpiękniejszych polskich kolęd zarejestrowanych w kościele akademickim św. Anny w Warszawie, widzowie Polsatu zobaczą w Wigilię (17.45) i pierwszy dzień świąt (11.30). Wystąpią Maryla Rodowicz, Golec Orkiestra, Krzysztof Cugowski z synami. Niezapomniany nastrój świąteczny przyniesie z pewnością kolędowe spotkanie z Krzysztofem Krawczykiem (TVP 2, poniedziałek, godz. 14.50). Do tego programu popularny piosenkarz zaprosił międzynarodowe towarzystwo artystów. Razem z nimi, a także solo i w duecie z Eleni wykonuje popularne kolędy i piosenki świąteczne, w których pojawiają się elementy polskie, greckie, amerykańskie. Artyści wykonują dziewięć utworów, zarówno tradycyjne polskie kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Hej, w dzień narodzenia”, „Lulajże Jezuniu”, jak i znane amerykańskie i światowe przeboje świąteczne. Zdjęcia kręcono w pięknym dworku w Kruszowie koło Piotrkowa Trybunalskiego (miejsce realizacji filmów: „Ziemia obiecana”, „Placówka”, „Konopielka”) oraz w pobliskim drewnianym kościółku w Będkowie.
Twórcy wykorzystali wspaniałe wnętrza i parkowe plenery.Niezwykły wieczór kolęd (TVP2, poniedziałek, godz. 19.05) powstał z inicjatywy Anny Dymnej w gdańskim Ośrodku Telewizji. Znakomita aktorka, twórczyni fundacji „Mimo wszystko”, zaprosiła do udziału znanych piosenkarzy, także grupę utalentowanej młodzieży niepełnosprawnej, która każdy utwór śpiewa z wielkim przejęciem. Wystąpią finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki z lat 2006 i 2007 oraz artyści i aktorzy, m.in.: Olga Bończyk, Mirosław Czyżykiewicz, Anna Dymna, Artur Gadowski, Ewelina Flinta, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Cezary Kosiński, Paweł Kukiz, Irena Santor i Justyna Steczkowska. Do atmosfery świąt świetnie nawiązuje też grana od lat w teatrach „Pastorałka” Leona Schillera. Trudnego zadania przeniesienia „Pastorałki” na szklany ekran podjął się Laco Adamik — twórca telewizyjny i teatralny, mający na swym koncie artystycznym wiele spektakli muzycznych i operowych. W sztuce wzięła udział plejada polskich aktorów, reprezentujących różne pokolenia. Obok Jana Peszka Adamik zaprosił m.in. Danutę Stenkę, Zbigniewa Zamachowskiego oraz Michała Żebrowskiego i Agnieszkę Grochowską. Zgodnie z zachowanymi zaleceniami Schillera wcielają się oni zarówno w opowiadających historię narodzin Chrystusa kolędników, jak też w postacie sprzed dwóch tysięcy lat, takie jak Maria, trzech mędrców czy król Herod. Uświetniającą spektakl muzykę napisał światowej sławy kompozytor Jan Maklakiewicz. Spektakl powstały w 2006 roku przypomni TVP Polonia (wtorek, godz. 22.00).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA