fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Przenosisz kredyt – tracisz ulgę odsetkową

W ramach ulgi odsetkowej można odliczać od dochodu wyłącznie odsetki od kredytu zaciągniętego na cel mieszkaniowy. Odsetki od kredytu refinansowego nie uprawniają do odliczeń – stwierdziła Izba Skarbowa w Szczecinie (DPB-2.35-415003-31/07).
W kwietniu 2005 r. Aleksandra P. zaciągnęła w PKO BP SA kredyt na zakup mieszkania od dewelopera. Dwa lata później inny bank udzielił jej kredytu hipotecznego na spłatę kredytu mieszkaniowego. Zdaniem Aleksandry P. przeniesienie kredytu do innego banku nie ma wpływu na nabyte już prawo do ulgi odsetkowej. Nie zgodził się z nią naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie. Stwierdził, że podatniczce przysługuje ulga odsetkowa w ramach praw nabytych z tytułu spłaty kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych udzielonego przez bank w latach 2002 – 2006. Natomiast nowy kredyt z 2007 r. nie uprawnia do odliczania odsetek, niezależnie od tego, na jaki cel został zaciągnięty.
Na to postanowienie Aleksandra P. złożyła zażalenie do szczecińskiej Izby Skarbowej. Twierdziła, że została wprowadzona w błąd przez urzędników fiskusa, którzy zapewniali ją, że po przeniesieniu kredytu będzie mogła nadal korzystać z ulgi odsetkowej. Wprawdzie urzędnik zasugerował wystąpienie o pisemną interpretację, ale gdyby nie jego ustna informacja, Aleksandra P. nie zdecydowałaby się – jak twierdziła – na refinansowanie kredytu.T e argumenty nie przekonały dyrektora IS i podtrzymał on negatywne dla podatniczki postanowienie poprzednika. Stwierdził, że faktycznie Aleksandra P. mogłaby korzystać z ulgi odsetkowej, gdyby chodziło o odsetki od kredytu zaciągniętego przed 1 stycznia 2007 r. Jednak nie mógłby to być kredyt refinansowy, gdyż celem jego udzielenia nie jest sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej, lecz spłata zobowiązania wobec innego banku. Dyrektor izby zaznaczył, że argument, jakoby podatniczka została wprowadzona w błąd, nie ma w tej sprawie znaczenia, gdyż umowę na kredyt refinansowy Aleksandra P. zawarła 23 kwietnia 2007 r., a wniosek o wydanie pisemnej interpretacji podatkowej wystosowała dwa miesiące później. Nie można więc przyjąć – uznał dyrektor – że decyzja o zaciągnięciu kredytu uzależniona była wyłącznie od stanowiska urzędu skarbowego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA