fbTrack

Film

Obława: stan wojenny z perspektywy internowanych

Rzeczpospolita, Michał Sadowski MS Michał Sadowski
Film Aliny Mrowińskiej opowiada o stanie wojennym z perspektywy internowanych oraz ich najbliższych
13 grudnia 1981 roku zatrzymani zostali nie tylko przywódcy „Solidarności", ale i wielu opozycjonistów. Jednym z miejsc, w których ich przetrzymywano do maja 1982 roku, był ośrodek wojskowy w Jaworzu położony na terenie poligonu drawskiego (zostali do niego przewiezieni po tygodniowym pobycie w areszcie śledczym w Białołęce). Trafili tam m.in.: Bronisław Komorowski, Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski, Stefan Niesiołowski, Grzegorz Boguta.
Gdy po Bronisława Komorowskiego przyszli wojskowi, żona zdążyła mu tylko spakować do plecaka góralski sweter, ciepłe skarpety, czosnek, cebulę i Pismo Święte. Została z dwójką maluchów: dwuletnią Zosią i ośmiomiesięcznym Tadkiem. W trudnych dniach wspierała ją „komuna kobiet". Pomagały sobie w opiece nad dziećmi, organizowaniu żywności, paczek dla mężów. Anna Komorowska była też jedną z pierwszych żon, której udało się odwiedzić internowanego męża. Miało to miejsce w sylwestra 1981 r. Wraz z Magdą Bogutową jechały całą noc, z trzema przesiadkami, potem szły pieszo pięć kilometrów przez las. W pierwszej chwili Bronisław Komorowski nie poznał żony, widząc kobietę w grubym skafandrze, z kapturem na głowie i wielkim plecakiem. Obie panie zostały na Nowy Rok, a później przyjeżdżały do mężów raz w miesiącu. Tymczasem internowani w Jaworzu nie poddawali się jałowej bezczynności: już miesiąc po przybyciu zorganizowali Pen Club firmujący dyskusje i wykłady, których tematem była Polska. 14 lutego, w 40. rocznicę powstania Armii Krajowej, Bronisław Komorowski i prof. Władysław Bartoszewski wygłosili wspólną prelekcję „Pamięć i spuścizna".
Do maja 1982 roku odbyło się aż 17 wykładów. Doszło także do czytania III części „Dziadów" Mickiewicza, w tej odsłonie Bronisław Komorowski był Konradem, a Tadeusz Mazowiecki – Duchem. Całość wyreżyserował Maciej Rayzacher. Po 30 latach dawni internowani powracają do Jaworza, by wspominać tamte chwile. Opowiadają o życiu codziennym, a także, jak wyglądała Wigilia za murami, jakie informacje dochodziły ze świata zewnętrznego, jak widzieli przyszłość Polski. Stefan Niesiołowski pamięta pierwsze widzenie z żoną, kiedy dowiedział się o śmierci ojca. Jego grób mógł odwiedzić dopiero po roku. Tadeusz Mazowiecki wspomina swoją 24-godzinną przepustkę na ślub syna Adama, który odbył się w Drawsku Pomorskim. Obława 22.00 | tvp 1 | WTOREK WYBRANE Z TYGODNIA Sieroty spod znaku wrony 10.35, TVP Historia, wtorek Opowieść o dzieciach, których rodzice zostali internowani 13 grudnia 1981 r. Przerwany film 13.25, TVP Historia, wtorek Próba pokazania stanu emocjonalnego i samopoczucia społeczeństwa polskiego od sierpnia 1980 do grudnia 1981 r. Tak było 22.20, TVP Historia, wtorek Film Krzysztofa Tchórzewskiego z unikatowymi materiałami z I Krajowego Zjazdu NSZZ „Solidarność". O początkach wolnych mediów w Polsce opowiadają m.in. Krystyna Janda, Ewa Dałkowska, Kazimierz Kaczor, Ernest Bryll i Olgierd Łukaszewicz. Od grudnia do grudnia 0.12, TVP Info, wtorek To, co stało się 13 grudnia 1981 r., podtrzymało podział jałtański na świecie, przedłużyło agonię komunizmu o dziesięć lat. Czy możliwe było inne rozwiązanie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, autorzy filmu Ryszard Bugajski i Marek Stypułkowski sięgnęli po świadectwa wielu polityków polskich, radzieckich i amerykańskich. Są wśród nich: Wojciech Jaruzelski, Mieczysław Rakowski, płk Ryszard Kukliński, Anatolij Grabikow – wówczas szef Sztabu Układu Warszawskiego, Jan Nowak-Jeziorański, Zbigniew Brzeziński i Richard Pipes.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL